مشخصات

علی‌بابا، سامانه‌ی خرید آنلاین بلیط هواپیما و قطار، استارت‌آپی بوده که پس از حدود یک سال و نیم فعالیت، توانسته با توسعه‌ی منابع انسانی ارزشمند خود قدم به قدم به اهداف نزدیک‌تر و به یکی از مهم‌ترین قطب‌های فروش آنلاین بلیط تبدیل شود. علی‌بابا محیطی خلاق و پویا با رده‌ی سنی جوان است. حرفه‌ای‌های حوزه‌های مختلف و البته مرتبط کنار هم جمع شده‌اند و امروزِ علی‌بابا را ساخته‌اند. در علی‌بابا شما هر روز با چالش‌های جدید روبرو می‌شوید و بهترین مکان برای آن دسته از آدم‌هایی است که آموزش‌پذیر هستند و شیفته‌ی تجربه کردن و کار تیمی! هر روز به جلو حرکت کردن انگیزه‌بخش همه‌ی کسانی است که در علی‌بابا مشغول به کار هستند. علی‌بابا جایی برای کار پر نشاط است و هر روز هر موفقیتی را با منابع انسانی ارزشمند خود جشن می‌گیرد و همه در موفقیت‌های دوشادوش هم در علی‌بابا خوشحال‌اند. علی‌بابا، کامل‌ترین سایت خرید آنلاین بلیط هواپیما است و پروازهای چارتر و سیستمی را در خطوط داخلی در کنار پروازهای خارجی با کامل‌ترین جزئیات پرواز به مسافران ارائه می‌کند. به تازگی نیز با اضافه کردن امکان خرید آنلاین بلیط قطار، قدم دیگری برای کامل کردن خدمات سفر برداشته است. همه در علی‌بابا تلاش می‌کنند که مسافران، تجربه‌ای شایسته از سفر داشته باشند. اگر رویایی بزرگ و پر از موفقیت دارید، علی‌بابا بهترین جا برای شروع و ادامه است.

فرهنگ سازمانی

فهرست ارزش‌¬های سازمانی تایید شده، مبتنی بر فرهنگ قبیله¬‌ای در علی‌بابا به همراه توضیح مفهوم هرکدام از آن‌ها به شرح زیر است: روابط شبکه‌ای: به دنبال برقراری روابط میان‌فردیِ فراتر از سِمَت، سطح و واحد هستند تا با تجربه‌ها و تخصص یک‌دیگر آشنا شوند و سرمایه‌ی اجتماعی علی‌بابا را افزایش دهند. تعهد حرفه‌ای: در علی‌بابا به‌دنبال ارزیابی تعهد در تمامی ابعاد آن بوده‌است و در پی ارزش افزوده‌ی دوطرفه از سمت سازمان و برای سازمان هستند. توانمند سازی: در این شرکت به‌دنبال ارتقاء دائمی دانش و مهارت‌ها در ابعاد رفتاری و شغلی، و بهینه‌سازی توانایی‌ها در راستای خواسته‌های علی‌بابا هستند. توسعه و تعالی: پرسنل به دنبال تسهیل تعالی علی‌بابا هستند؛ تا جایی که زمینه‌ی تعالی واحدهای سازمانی و خود را فراهم کنند. تیم سازی بهینه: سعی بر آن است که همه کار‌ها توسط تیم انجام شود، تیمی که با همراهی آن، ایده را عملی سازد و در نهایت به محصول تبدیل کند. کار با حال خوش: تمامی کار‌ها در مجموعه علی‌بابا برای لذت بردن از کار و از آن مهم‌تر برای دیدن حال خوش همکاران انجام می‌شود. حرمت کلام: برای انجام وظایف خود منتظر کلمه‌ها هستند نه دستورالعمل و نامه‌های رسمی؛ درست مثل یک خانواده. حساسیت و پاسخگویی به نیاز مشتریان و کارکنان: تمام پرسنل مجموعه شنونده و بیننده یک‌دیگر و مشتریان هستند تا کوچک‌ترین خواسته آن‌ها بی‌جواب نماند. ایده و خلق راه‌کار: در علی‌بابا به‌دنبال نظرات کسانی هستند که در مورد آن، تخصص و تجربه دارند و می‌توانند راهی برای رفع مشکلات یا توسعه نقاط قوت ارائه دهند. روحیه پیشرویی: تیم علی‌بابا هیچ وقت متوقف نخواهد شد. رهبری تسهیل‌گرایانه: رهبران علی‌بابا، مدیران و سرپرستانی هستند که از تجارب و حمایت‌هایشان برای تسهیل و پیش‌برد علی‌بابا استفاده می‌کنند. سازمان دوستانه: علی‌بابا قبیله‌ای است که اعضای آن در جامعه‌ای کار می‌کنند که ملاحظه‌گر و هواخواه آن‌هاست. عاملیت: همه پرسنل خودشان را مسئول انجام دادن یا انجام ندادن کار‌های خود می‌دانند و این مسئولیت را در تمام مدت زندگی کاری‌شان پذیرفته‌اند. با هم کار کردن: در این مجموعه تمام کارهایی که می‌شود توسط تیم انجام داد به صورت فردی پیش نمی‌برند و از باهم بودن لذت می‌برند. گفت و شنود: در علی‌بابا منتظر نمی‌نشینند تا مشکلات حاد شود یا خوبی‌ها از بین برود، بلکه به سرعت پیگیر رفع یا توسعه آن‌ها هستند، هم‌چنین گفته‌هایی که می‌شنوند را تفسیر نمی‌کنند و منظور خود را واضح و بدون تفسیر بیان می‌کنند. هم هدفی: با منطق تحلیل و تصمیم عمل می‌کنند و آن را با کمک و یاری یک‌دیگر به ثمر می‌رسانند.

برنامه‌های خاص ارتفا کیفیت زندگی و کار کارکنان

مجموعه علی‌بابا بسیاری از مناسبت‌ها را در کنار هم می‌گذرانند، به‌عنوان نمونه می‌توان به روز کتاب‌خوانی که در آن روز کتابخانه شرکت تجهیز شد، روز غذای تند که مسابقه خوردن غذای تند برگزار شد و شب یلدا و جشن پایان سال اشاره کرد. در شرکت علاوه بر روز تولد روز شروع به‌کار نیز به شخص تبریک گفته می‌شود و بعد از روزهایی که رکورد فروش را بهبود می‌دهند به هزینه شرکت و با همکاری پرسنل در حیاط مجموعه به تهیه غذا مشغول می‌شوند و این اتفاق را دور هم جشن می‌گیرند، در ضمن مجموعه علی‌بابا مقادیری لوازم کوه‌نوردی و طبیعت‌گردی تهیه کرده و در اختیار تیم خود قرار می‌دهد. آن‌ها همچنین طرح ایجاد یک کافی‌شاپ در فضای شرکت را در دست بررسی دارند.تصاویر محیط کار

آزاده رحیمی

کارشناس تولید محتوا

اینجا تجربه دست جمعی و کار تیمی وجود دارد، قابلیت یادگیری و پیش‌رفت، فضای دوستانه و صمیمی حاکم بر شرکت که حتی دوستی ما به خارج از فضای شرکت هم رسیده است.

رضا میردار

حسابدار

من در چند شرکت مشغول به کار بوده‌‌ام اما علی‌بابا فرق دارد. فضای دوستانه، بها دادن به پرسنل و از همه مهم‌تر حال خوش کار کردن مهم‌ترین ویژگی‌های این شرکت است.

مجید مردانی

فعال در بخش زیرساخت مجموعه

به دلیل استارت‌آپ بودن پویایی و پیشرفت بسیار ملموس و قابل حس است، علاوه بر آن بهایی که به پرسنل می‌دهند مهم‌ترین دلایل جذابیت کار در علی‌بابا برای من است.