در حین کار و وظایف حرفه ای اشتباهی مرتکب شدیم. حالا چه کار باید بکنیم؟

در حین کار و وظایف حرفه ای اشتباهی مرتکب شدیم. حالا چه کار باید بکنیم؟

مقدمه: اشتباه و خطا در کار با وجود اجتناب ناپذیری آن، شرایط روحی و روانی نامناسبی را برای افراد ایجاد می کند. گاهی اوقات شاید لغزش در کار به قدری سهوی باشد که تمام روزمان به سرزنش سپری شود. در برخی شرایط، افراد بیشتر دیگران را مقصر می دانند و یا بهانه جویی هایی می کنند که در نهایت باعث بدبینی و سلب اعتماد دیگران می شود. اما اگر از روی فشار کاری یا عدم تمرکز، سهل انگاری یا به هر دلیلی اشتباهی از ما صورت بگیرد، چاره چیست؟ در این ارتباط، مقاله امی گالو (Amy Gallo) می تواند راهگشا باشد: 

کسی که بیش از یک روز در محیط اداری سپری کرده، ممکن است دچار اشتباه هم شده باشد. با اینکه بسیاری از افراد قبول می­کنند که این اشتباهات اجتناب ناپذیرند، اما هیچ کسی دوست ندارد مسئولیت آنها را بر عهده بگیرد. شاید قسمت خوب ماجرا این باشد که خطاها حتی از نوع بزرگ آن، باعث نشوند که کارتان را از دست بدهید. در واقع، بیشتر به یادگیری شغلی و فردی شما کمک می­کنند. آنها بخش مهمی از تجربه و پیش نیاز نوآوری هستند. پس، اگر در حین کار دچار اشتباه شدید نگران نباشید- دوباره این نکته را تکرار باید کنیم- آیا کسی هست که اشتباه نکرده باشد؟ - پس شما هم می توانید به صورت مطلوب (اشتباه) را جبران کرده و از تجربه آن برای یادگیری و رشد استفاده کنید.

کارشناسان چه می گویند؟

طبق نظر پل شو میکر (Paul Shoemaker)، از محققان مرکز نوآوری فناوری ماک (Mack Center for Technological Innovation) در دانشکده کسب و کار وارتون دانشگاه پنسیلوانیا و از مولفان کتاب "Brilliant Mistake" بسیاری از افراد نسبت به اشتباهاتشان، بیش از حد واکنش نشان می­دهند. به اعتقاد وی، افراد ارزیابی نامتقارنی از اندوخته ها و شکست های خود انجام می دهند، به طوری­که شکست ها بزرگتر از این اندوخته و داشته ها به نظر می­رسد. در نتیجه، دچار این وسوسه می شوند که اشتباهاتشان را مخفی نگه داشته و در حالت بدتر، مسیرهایی را ادامه دهند که قبلا غیرمفید بودنشان ثابت شده است. این حالت که می توان آن را به تعبیر اقتصادی " هزینه های برگشت ناپذیر" عنوان کرد، بسیار خطرناک بوده و گران تمام می شوند. بهتر است اشتباهات را پذیرفته و از آن درس بگیریم و مسیر را ادامه دهیم. همانطور که آقای شو میکر می­گوید "به آینده نگاه کنید و مبنای تصمیم هایتان آینده باشد و نه گذشته." کریستوفر گرگن (Christopher Gergen)، مدیر مرکز رهبری کارآفرینی در دانشگاه دوک (Duke University) و از مولفان کتاب "Life Entrepreneurs: Ordinary People Creating Extraordinary Lives" نیز با این نظر موافق است. به اذعان وی، مفیدترین کاری که می توانید انجام دهید این است که اشتباه خود را به لحظه ارزشمند رهبری تبدیل کنید. در ادامه به ارائه چند اصولی پرداخته می شود که می تواند به شما در جبران اشتباهات و تبدیل آن به موقعیت کمک کند:

به اشتباه خود پی برده و به آن اقرار کنید.

اول و مهم تر از همه، باید شفاف، رو راست بوده و اشتباه را از طرف خود بدانید. دیگران را سرزش نکرده و مقصر جلوه ندهید. حتی اگر اشتباه ناشی از (کار) گروهی باشد، به نقش خود در آن پی ببرید. اگر کسی در این اشتباه زیان دیده، معذرت خواهی کنید. ولی بیش از حد عذرخواهی نکرده و تدافعی عمل نکنید. نکته کلیدی در این موضوع این است که عملگرا باشید و روی آینده تمرکز کنید. اینکه چطور می توان خطای پیش آمده را اصلاح کرد؟ و چه رفتار متمایزی برای پیشبرد کار انجام داد؟

وقتی به اشتباه (سهوی) خود پی بردید، بهتر و مناسب­تر این است که آن را بازسازی (جبران) کنید. منظور از این بازسازی، عذرخواهی نیست؛ بلکه تلاش هوشمندانه ای است تا دیگران اشتباه تان را جور دیگری ببینند. تصمیم های ضعیف یا فرآیندهای ناقص گاهی اوقات منجر به خطا و اشتباه می شوند، اما به این معنی نیست که هر خروجی بدی، اشتباه تلقی شود. گرگن می گوید خیلی اهمیت دارد که بدانید عوامل درونی یا بیرونی چه بوده، چه چیزی در کنترل شما بوده یا خارج از کنترل­تان. اینکه به روش غیر تدافعی دلایل رخ دادن اشتباه را توضیح دهید، به افراد کمک می کند تا بهتر دلیل اتفاق آن را درک کرده و بدانند چطور می توانند از رخ دادن آن در آینده اجتناب کرد. 

روش­تان را تغییر دهید.

اشتباهات نقش اساسی را در توسعه رهبری ایجاد می­کنند. شو میکر می گوید: بهترین نوع اشتباه این است که هزینه کمتر ولی یادگیری بالایی داشته باشد. اگر خطا در نتیجه تصمیم گیری اشتباه باشد، به مدیر خود و سایر افراد مربوطه روشی که باعث اجتناب شما از همین اشتباه یا خطاهای مشابه در آینده می شود، را توضیح دهید. شما باید قبل از اینکه افراد در مورد شایستگی و تخصص شما قضاوت کنند، پاسخ فوری بدهید. گرگن می گوید، شما باید دوباره به صدر برگردید و پیش روی کرده و آن را حل کنید. با نشان دادن اینکه در نتیجه این اشتباه تغییر کرده اید، سرپرستان و هم رده های شغلی و نیز افراد زیر دست­تان را مطمئن می کنید که به شما در تصمیم گیری و وظایف مهم آتی نیز اعتماد کنند. گرگن می گوید "اگر شما برای این اشتباه تاوان می دهید، به کسب یادگیری از آن احتیاج دارید." این مساله در فرهنگ مبتنی بر یادگیری آسانتر از فرهنگی است که بر اساس عملکرد باشد، که در آن با اشتباهات اغلب به صورت جدی برخورد می شود. گرگن در ادامه توضیح می دهد، بدون در نظر گرفتن محیط کار، "شما باید بدانید که چگونه می توان اشتباه را به دارایی و سرمایه تبدیل کرد."

به شبکه حمایتی خود تکیه کنید.

شبکه قوی حمایتی نیز می تواند به شما کمک کند. به گفته گرگن: "تحقیقات ما نشان می دهد که شبکه حمایتی سالم سه ویژگی را داراست: روابط قابل اعتماد معتبر، دامنه ای از دیدگاه های مختلف و وجود رابطه دو طرفه. از همکاران فعلی یا سابق و یا افراد بیرون سازمان بخواهید تا دیدگاه و باوری که به جبران اشتباه تان دارند، مطرح کنند. آنها احتمالا توصیه های مفیدی را نسبت به نحوه شکل­گیری اشتباه و جبران شهرت (برند) تان خواهند داشت.

دوباره مسیر حرکت را شروع کنید.

بازسازی اعتماد ممکن است پس از لغزش سخت به نظر برسد. نکته کلیدی این است که اجازه ندهید خطاها باعث ترس شما از تجربه کردن شوند. وقتی اشتباهی پشت سرتان باشد، به آینده فکر کنید. اگر باعث شده تا تخصص تان زیر سوال برود، به داده ها (واقعیت هایی) بیشتری اشاره کنید تا دوباره این اعتماد ساخته شود. به یاد داشته باشید که اشتباهات نشانه ضعف یا بی کفایتی نیستند، و جبران آنها تاب­آوری (انعطاف پذیری) و ثابت قدمی را نشان می دهد. برگن و شومیکر، هر دو تاکید دارند که بسیاری از کارفرماها به دنبال افرادی هستند که با وجود داشتن اشتباه، به مسیر خود ادامه داده اند.

همه اشتباهات به یک شکل اتفاق نمی افتند.

اشتباهات از لحاظ درجه و نوع متفاوت بوده و جبران برخی از آنها دشوارتر از بقیه می تواند باشد. آقای شومیکر اشاره به این نکته دارد که جبران اشتباهات گروهی اغلب آسان تر بوده، زیرا در به عهده گرفتن مسئولیت ناشی از آن، ابهام وجود دارد. خطاهایی که باعث سلب اعتماد افراد می­شوند، پیامدهای طولانی تری داشته و پشیمانی از آن حیاتی به نظر می­رسد. اگر اشتباهی انجام داده اید که اعتماد کسی نسبت به شما از دست رفته، به وی نزدیک شوید و صمیمانه عذرخواهی کنید. همچنین از او درخواست کنید که برای جبران این اشتباه چه کاری باید انجام دهید. صبور باشید، چرا که ممکن است بخشیده شدن­تان زمان بیشتری طول بکشد.

این اصول را به خاطر داشته باشید:

بایدها

 • مسئولیت نقش خود را در هنگام اشتباه بپذیرید.
 • نشان دهید که یادگیری کسب کرده و رفتارتان در آینده متمایز خواهد بود.
 • نشان دهید که در آینده نیز برای تصمیم های مهم مشابه نیز قابل اعتماد خواهید بود.

نبایدها

 • اینکه حالت تدافعی بگیرید و دیگران را سرزنش کنید.
 • اشتباهاتی بکنید که باعث خدشه دار شدن اعتماد دیگران شود- جبران این نوع اشتباهات بسیار سخت و دشوار است.
 • به خاطر اشتباهی که انجام داده اید، از فعالیت و تجربه کردن دست بکشید.

 

منبع: HBR.org

درباره نویسنده / مترجم

در بخش بلاگ، تلنت یاب به منظور توسعه مهارت های حرفه ای همراهان خود روزانه اقدام به گزینش و تهیه محتوا از بهترین منابع بین المللی مانند مجله و وب سایت دانشکده کسب و کار هاروارد (HBR)، فوربس، اینترپرنر، TED و ... می نماید.


ویدئو: چگونه سخن بگوییم تا مردم علاقه مند به شنیدن بشوند؟

ویدئو: چگونه سخن بگوییم تا مردم علاقه مند به شنیدن بشوند؟

آیا تا بحال حس کرده اید که هیچ کس حاضر نیست به حرف های شما فکر کند؟ در این سخنرانی مفید، متخصص صدا جولین ترژر چگونگی داشتن یک مکالمه قوی را بوسیله تمرینات ساده صوتی نشان می دهد. این سخنرانی می تواند دنیای صدای شما را زیباتر کند.

دیدگاه ها

نظر شما

درباره نویسنده / مترجم

در بخش بلاگ، تلنت یاب به منظور توسعه مهارت های حرفه ای همراهان خود روزانه اقدام به گزینش و تهیه محتوا از بهترین منابع بین المللی مانند مجله و وب سایت دانشکده کسب و کار هاروارد (HBR)، فوربس، اینترپرنر، TED و ... می نماید.


عادت های بد در محیط کار: راهکارهایی برای غلبه بر رفتارهای منفی (قسمت اول)

عادت های بد در محیط کار: راهکارهایی برای غلبه بر رفتارهای منفی (قسمت اول)

 

آیا شما هنگام کار عادت هایی دارید که باعث می شود به کار و حرفه تان آسیب بزند؟ به عنوان مثال، وقتی سر جلسه هستید شروع به چک کردن ایمیل های خود می کنید و یا هنگام وقت ملاقات با مشتریان، دیرتر سر قرار حاضر می شوید، یا این که در حین جلسه به تلفن های شخصی خود پاسخ می دهید. حتی وجود عادت های دیگری مانند تماشای بیش از حد تلویزیون و یا وب گردی در اینترنت باعث می شوند که شما از اهداف خودتان در طول روز عقب بمانید.

عادت های بد می توانند به آبرو و شهرت شما لطمه بزنند و محدودیت هایی را برای رشد حرفه ای و زندگی شخصی شما ایجاد کنند. پس این که چگونه با این عادت ها مقابله کنیم، اهمیت ویژه ای پیدا می کند. این مقاله به صورت تفصیلی به تشریح عادت های بد در محیط کار می پردازد. همچنین در مورد اینکه چطور رفتارهایی مشخص در افراد، باعث شکل گیری عادت های بد آنها می شود بحث شده و در قسمت دوم این مقاله، که هفته آینده ارائه خواهد شد، راهکارهایی به منظور غلبه بر آنها ارائه می شود.

عادت های تعریف شده

به طور کلی «عادت» رفتار منعکس کننده الگوهای فکری است که به دفعات تکرار می شوند و به صورت ضمیر ناخودآگاه در می آیند. همانطور که می دانید، عادت ها می توانند مثبت و مفید یا منفی و مخرب باشند.

از فواید عادت ها می توان به خودکار بودن انجام آنها اشاره کرد. زیرا بدون این که فکر کنیم درگیر انجام رفتاری می شویم و ذهن ما از تمرکز به سایر موارد آزاد می شود. به عنوان مثال، وقتی عادت های خوبی داشته باشیم، به موقع به محل قرار می رسیم، به آینده مثبت نگاه می کنیم. بنابراین با انرژی خود می توانیم نسبت به موضوعات مهم، تمرکز کنیم. همچنین برخی از مواردی که در بالا به آنها اشاره شد در ارتباط با عادت های بد هم صادق است. برای نمونه، ما برخی اوقات رفتارهایی بدی از خود نشان می دهیم، بدون اینکه به آنها زیاد فکر کنیم. در نتیجه انجام این رفتارها باعث ضربه زدن به زندگی شخصی و حرفه ای ما می شوند، بدون اینکه حتی نسبت به آنها مطلع باشیم.

برخی از عادت های بدی که می توانند در حرفه ما تاثیر منفی بگذارند، عبارتند از:

 • تاخیر در رسیدن به کار یا جلسه
 • تفکر منفی
 • شایعه پراکنی
 • مقاومت در برابر تغییر
 • تصمیم گیری های ناگهانی
 • موضع گرفتن تدافعی
 • اهمال کاری
 • انجام همزمان چند کار
 • مدیریت جزیی نگر
 • ایده آل گرایی بدون تطبیق پذیری

چرا ترک عادت های بد خیلی دشوار به نظر می رسد؟

دلیل اصلی این که ترک عادت های بد سخت و دشوارند، به نظریه ای که محققان آن را «سناریو های شناختی» می نامند، باز می گردد. منظور از سناریوهای شناختی افکار ناخودآگاه و خودکاری هستند، که هنگام مواجه شدن با موقعیت خاص از خود نشان می دهیم. این تفکرات ناخودآگاه بر اساس تجربه های قبلی ما شکل می گیرند. در نتیجه اگر با موقعیتی چندین بار روبرو شویم، رفتارهایی بدون  تفکر درباره آنها انجام می دهیم که اقدامات ما را به صورت عادت در خواهند آورد.

بیشتر اوقات، ترک عادت های بد بسیار مشکل می شوند، زیرا به فعالیت های مورد علاقه ما تبدیل شده اند که تمایل به تکرار آنها داریم (برای مثال، ما از وب گردی در اینترنت یا ارسال پیام در حین جلسه از طریق گوشی های موبایل خود به جای پرداختن به کار اصلی خود لذت می بریم).

دلیل اصلی این موضوع این است که زمانی که ما کارهای مورد علاقه خود را انجام می دهیم، مغز دوپامین ترشح می کند. در واقع این هورمون شیمیایی مرکز پاداش دهی مغز را فعال می کند. دوپامین باعث می شود که ما کارها را دوباره تکرار کنیم و فعالیت های ما تبدیل به عادت  شوند.

نکته :

شما می توانید در برخی شرایط عادت های بد خود را کنار بگذارید و آنها را با رفتارهای مثبت جایگزین کنید. اما این موضوع به زمان احتیاج دارد. تحقیقات نشان می دهد که به طور میانگین برای این که رفتار جایگزین یا الگوی فکری جدید به عادت تبدیل شود، به طور متوسط به 66 روز دوره زمانی نیاز دارند ( این دوره زمانی از 18 تا 254 روز متغیر بوده و به رفتار فرد بستگی دارد).

همانطور که ملاحظه کردید، در این قسمت از مقاله سعی شد تا عادت های بد کاری معرفی و لزوم شناسایی و غلبه بر آنها ذکر شود. پس از شناسایی و آگاهی، گام  بعدی انجام راهکارهای عملیاتی و برداشتن گام های اجرایی برای غلبه بر این عادت های بد در محیط کاری است.

برای پیگیری این مطلب به«مقاله راهکارهایی برای غلبه بر رفتارهای منفی 2» مراجعه نمایید.

منبع: Mind Tools

دیدگاه ها

نظر شما

درباره نویسنده / مترجم

در بخش بلاگ، تلنت یاب به منظور توسعه مهارت های حرفه ای همراهان خود روزانه اقدام به گزینش و تهیه محتوا از بهترین منابع بین المللی مانند مجله و وب سایت دانشکده کسب و کار هاروارد (HBR)، فوربس، اینترپرنر، TED و ... می نماید.


عادت های بد در محیط کار: راهکارهایی برای غلبه بر رفتارهای منفی(قسمت دوم)

عادت های بد در محیط کار: راهکارهایی برای غلبه بر رفتارهای منفی(قسمت دوم)

 

تغییر رفتار بسیار خسته کننده به نظر می رسد. اما آخرین باری که رفتار یا عادت بد را با رفتار خوب جایگزین کرده اید، به یاد بیاورید. آیا با انجام این کار حس خوبی به شما دست داد؟ به خاطر داشته باشید که رفتار بد اعتبار و رشد حرفه ای شما را با خطر مواجه می کند. بنابراین صرف کردن زمان برای ترک این رفتارها ارزشمند است.

 پیش از این در مقاله عادت های بد در محیط کار (1) با انواع رفتار های منفی و لزوم ترک این عادات آشنا شدید. در این مقاله راهکارهای مختلف غلبه بر این رفتار ها معرفی می شود. به یاد داشته باشید که برای غلبه بر رفتارهای بد نباید یک دیدگاه مشابه را در نظر بگیرید. زیرا برخی اوقات به ترکیبی از این راهکارها نیاز دارید. می توانید از استراتژی های زیر برای غلبه بر رفتارهای منفی استفاده کنید:

1.برنامه داشته باشید.

مطالعات نشان می دهد که داشتن برنامه آگاهانه به شما کمک می کند که بتوانید روند غلبه بر رفتارهای بد خود را پیگیری کنید. صرفا گفتن «دیگر تصمیم گرفته ام وقت خود را در سایت ها تلف نکنم» اکتفا نمی کند. شما باید برنامه مدونی برای موفقیت در انجام این کار داشته باشید. یکی از راههای مناسب، قرار دادن برنامه ترک عادت های بد در اهداف شخصی است. این کار به شما کمک می کند که پیشرفت خود را بر اساس پایه و برنامه ای مشاهده کنید و از ابتدا بتوانید بر روی رفتارهایی مخرب کار کنید. همچنین زمانی که برنامه خود را مرور می کنید، نقاط عطف و تغییرات برنامه خود را در لیست انجام کارهای روزانه یا برنامه اقدام خود یادداشت کنید.

2.خود-آگاهی و نظم فردی را در رفتار خود ایجاد کنید.

مطابق تحقیقات انجام شده، خود- نگری و مراقبت از رفتار خود برای کنار گذاشتن عادت های بد ضروری به نظر می رسد. به این معنی که با این کار می توانید فراز و نشیب های خودتان را کنترل کنید و ابتدا دلیل ترک عادت های بد را برای خودتان مشخص کنید. برای این کار، باید روی نظم خود کار کنید و قدرت اراده خود را افزایش دهید تا بتوانید با این شرایط ثبات و انگیزه ای که برای توقف رفتار قبلی نیاز دارید، حفظ کنید. همچنین می توانید خود آگاهی را ایجاد کنید تا نسبت به احساسات و فکر خود مطلع باشید.

نکته: معمولا در انضباط فردی و اراده، موقتی عمل می کنیم و صرفا در ابتدای تصمیم گیری انجام آنها نقش پررنگ تری دارند. بنابراین، برای این که عادت های خود را ترک کنید، تنها به انجام این رفتارها اکتفا نکنید.

3.انتخاب بهترین راهکار (اولویت بندی).

بسیاری از افراد برای ترک همه رفتارهای خود در یک زمان با مشکل روبرو می شوند، در حالی که ممکن است برخی دیگر رفتارهای خود را با گذشت زمان بتوانند محدود کنند. به همین دلیل، یافتن دیدگاهی که بتواند برای شما در این امر کارساز باشد، و اولویت های شما را مشخص کند، بسیار اهمیت دارد  ( این مورد بستگی به نوع رفتاری که می خواهید ترک کنید، دارد).

4.موانعی برای جلوگیری از عادت های بد خود ایجاد کنید.

شاون آکر (Shawn Achor)، یکی از صاحب نظران روانشناسی مثبت در کتاب خود با عنوان «مزیت شادی» عنوان می کند که شما می توانید موانعی را هنگام انجام عادت های بد ایجاد کنید تا از انجام آنها جلوگیری کرده و بتوانید این نوع عادت ها را کنار بگذارید. برای مثال، اگر یکی از عادت شما این است که شبکه های اجتماعی مثل فیس بوک را در طول انجام کار چک کنید، می توانید با استفاده از نرم افزارهایی مانند Anti-Social یا قرار دادن آدرس این شبکه ها در لیست سیاه مرورگر دسترسی خود به آنها را غیر فعال کنید. یا می توانید با کمی جابجایی صفحه کامپیوتر خود، به طوری که در معرض دید سایر افراد قرار گیرد، از این کار جلوگیری کنید.

همچنین می توانید از عواملی مثل افراد، موقعیت ها و شرایطی که باعث جرقه شروع به انجام عادت بد شما می شوند، پیشگیری کنید. برای مثال، تصور کنید که می خواهید عادت شایعه پراکنی هنگام کار خود را کنار بگذارید. شما می دانید که زمانی این رفتار از شما سر می زند که در حضور گروهی خاص از همکاران خود قرار می گیرید، در نتیجه می توانید برای حل این مساله خود را از این گروه جدا کنید.

5.به انجام رفتارهای مثبت پایبند باشید.

شما می توانید رفتارهای مثبت را با عادت بد جایگزین کنید. برای مثال، می خواهید که انتقاد مخرب به اعضای تیم را کنار بگذارید. برای این کار سعی کنید که تلاش آنها را به جای نقد، تحسین کنید. یا اینکه می خواهید عادت مربوط به چک کردن ایمیل در هنگام جلسات را فراموش کنید. شما می توانید برای ترک این کار از یاداشت برداری هنگام بحث ها یا با پیشنهاداتی که برای پیشبرد جلسه ارائه می دهید، استفاده کنید.

6.به خودتان پاداش دهید. 

پاداش دادن به خودتان زمانی که رفتار مثبتی از خود نشان می دهید، می تواند به شما کمک کند تا بتوانید عادتهای بد خود را کنار بگذارید. دلیل این پاداشها بسیار اهمیت دارند، زیرا زمانی که شما انجام رفتار گذشته خود را متوقف می کنید، این کار باعث کنترل دوپامین مغز می شود و به جای آن پاداش مورد توجه قرار می گیرد. هر چه زمان بگذرد، مغز با این مساله ارتباط بیشتری برقرار می کند و پاداش منجر به افزایش دوپامین به همراه رفتار مثبت می شود.

چطور به خودتان پاداش انجام کار خوب را می دهید؟ باید مطمئن شوید که این پاداش ها مطابق میل و خواسته شما است و از گرفتن آن لذت می برید. برای مثال، اگر بتوانید دیر رسیدن به جلسه را کنار بگذارید، می توانید با خرید یک فنجان قهوه به خودتان پاداش بدهید. اگر یک هفته نیز بتوانید به موقع سر کار حاضر شوید، در این صورت می توانید به عنوان مثال به خود وعده غذایی که بسیار دوستش دارید را پاداش دهید.

پاداش ها در صورتی اثر بخش خواهند بود که شما بلافاصله آنها را بعد از انجام رفتار خوب به خودتان بدهید. ممکن است صرفا به این پاداش ها برای چند هفته کوتاه نیاز داشته باشید. زمانی که رفتار مثبت شما پایدار شود، دیگر نیازی نیست که به خودتان پاداش بدهید.

7.از دیگران نیز کمک بخواهید.

در نهایت برای ترک عادت های خودتان می توانید از کسانی که می شناسید، مانند دوستان، اعضای خانواده و همکاران کمک بگیرید. اهداف خودتان را با آنها در میان بگذارید، از آنها بخواهید که اگر دوباره به رفتار قبلی برگشتید، به شما اطلاع و هشدار دهند. این موضوع باعث می شود که مسئولیت پذیری بیشتری به شما دست داده و انگیزه تان بیشتر شود.

منبع: Mind Tools

دیدگاه ها

نظر شما

درباره نویسنده / مترجم

در بخش بلاگ، تلنت یاب به منظور توسعه مهارت های حرفه ای همراهان خود روزانه اقدام به گزینش و تهیه محتوا از بهترین منابع بین المللی مانند مجله و وب سایت دانشکده کسب و کار هاروارد (HBR)، فوربس، اینترپرنر، TED و ... می نماید.


حرفه ای گرایی(2): مسئولیت های یک حرفه ای

حرفه ای گرایی(2): مسئولیت های یک حرفه ای

 

پیش از این در مقاله (حرفه ای گرایی(1) : چگونه می توانیم در شغل خود حرفه ای رفتار کنیم؟ با تعاریف و ویژگی های یک فرد حرفه ای در کار آشنا شده و موارد مربوط به جنبه های حرفه ای گرایی مطرح شد. حال در این مقاله می خواهیم به تشریح مسئولیت هایی که یک فرد حرفه ای در قبال خود و دیگران دارد، بپردازیم.

 

 1. مسئولیت های یک حرفه ای در قبال خود:

یک حرفه ای از طریق رابطه ذهنی که با کار برقرار کرده، به صورت شفافی از دیگران متمایز است. فرد حرفه ای شغل خود را به عنوان مسیری حرفه ای و نه صرفا انجام یک مجموعه از وظایف درک می کند. بنابراین به صورت خود انگیخته و مستقل عمل می نماید. از طریق ایجاد این رابطه مستقل، حرفه ای ها با کار به عنوان یک منبع کسب هویت برخورد می کنند. از طرفی فرد حرفه ای سرعت رشد خود را همگام با تغییرات و رشدی که در حوزه تخصصی رخ می دهد، حفظ می کند. بنابراین تلاش جدی در جهت توسعه فردی خود دارد. تقویت شایستگی های خود مدیریتی، خود انگیختگی و خود توسعه ای هسته اصلی پاسخگویی به این انتظار از فرد حرفه ای است.

 1. مسئولیت های یک حرفه ای در قبال همکاران:

انتظارات از یک فرد حرفه ای در قبال همکاران خود، پذیرش مسئولیت در کمک به افراد تازه وارد در توسعه و کسب شایستگی های مورد نیازشان از طریق تشویق، ارائه بازخورد و مربی گری است. فرد حرفه ای در جهت افزایش انگیزه و بهبود سطح مهارت همکاران خود در انطباق با نیازمندی های شغلشان اقدام می کند. تقویت شایستگی توسعه دیگران هسته اصلی پاسخگویی به این انتظار از فرد حرفه ای است.

 1. مسئولیت های یک حرفه ای در قبال مشتری/مخاطبان:

احترام به محرمانگی اطلاعات سازمانی و اطلاعات شخصی افراد، اشتیاق به خدمت رسانی به مشتری/مخاطب و عمل همراه با صداقت و وفاداری در قبال مسائل مشتری از دیگر انتظاراتی است که از یک فرد حرفه ای می رود. تقویت شایستگی مشتری مداری و تمرکز بر مشتری هسته اصلی پاسخگویی به این انتظار از فرد حرفه ای است.

 1. مسئولیت های یک حرفه ای در قبال حرفه و حوزه تخصصی:

برای حرفه ای بودن در ابتدا باید آموزش های لازم کسب و مهارت های خاص حرفه در فرد توسعه یابد. از فرد حرفه ای نه تنها انتظار ارشدیت و تسلط تخصصی می رود، بلکه مشارکت در توسعه و بسط حوزه تخصص از دیگرانتظارات است. فرد حرفه ای باید همیشه از اخرین تحولات حوزه خود مطلع باشد و این دانش را در حل مسائل جدید کاربردی سازد. به عبارتی یک حرفه ای واقعی درگیر پرسشگری مستمر و توسعه حوزه تخصصی خود است.

 1. مسئولیت های یک حرفه ای در قبال سازمان و جامعه:

یک فرد حرفه ای همچنین از طریق ویژگی اخلاقی در رفتار و فعالیت هایش قابل تمایز است. ارائه خدمت و به کارگیری دانش خود در تحقق مسئولیت های اجتماعی خود از دیگر ویژگی های یک فرد حرفه ای است. فعالیت و عملکرد با بالاترین استاندارهای ممکن، همراه با درستی و قابلیت اتکا نیز از جمله انتظارات سازمان است. همچنین فرد حرفه ای ضمن تحقق کیفیت، مسئولیت کامل کار و پیامدهای آن برای سازمان و جامعه را می پذیرد. تقویت شایستگی های آگاهی درون و برون سازمانی، اخلاق مداری و ... هسته اصلی پاسخگویی به این انتظار از فرد حرفه ای است.

نکته کلیدی :

شناسایی انتظارات و مسئولیت ها از فرد حرفه ای از جنبه های گوناگون می تواند به توسعه این شایستگی در افراد کمک بسزایی نماید. روشن شدن این انتظارات و مسئولیت ها در قبال خود و دیگران می تواند به عنوان شاخصی جهت ارزیابی وضع کنونی خود (شناسایی قوت ها و ضعف ها) و همچنین برنامه ریزی برای رشد آتی، مد نظر قرار گیرد. لازم به توضیح نیست که هسته اصلی تمامی این وجوه مسئولیت پذیری فرد حرفه ای است، نکته ای که سنگ بنای پذیرش و عمل به انتظارات از تمامی وجوه است.

 

دیدگاه ها

نظر شما

درباره نویسنده / مترجم

در بخش بلاگ، تلنت یاب به منظور توسعه مهارت های حرفه ای همراهان خود روزانه اقدام به گزینش و تهیه محتوا از بهترین منابع بین المللی مانند مجله و وب سایت دانشکده کسب و کار هاروارد (HBR)، فوربس، اینترپرنر، TED و ... می نماید.


حرفه ای گرایی (1): چگونه می توانیم در شغل خود حرفه ای رفتار کنیم؟

حرفه ای گرایی (1): چگونه می توانیم در شغل خود حرفه ای رفتار کنیم؟

 

همه ما می دانیم که برای موفقیت در کار باید حرفه ای باشیم. اما مفهوم حرفه ای گرایی چیست؟ به اعتقاد برخی افراد، حرفه ای گرایی یعنی همان پوشش رسمی در کار یا بهتر انجام دادن وظایف شغلی. برخی دیگر نیز عقیده دارند که حرفه ای گرایی یعنی داشتن مدارک پیشرفته، دریافت گواهی نامه ها و به نمایش گذاشتن آن در دفتر کار. با وجود این که مفهوم حرفه ای گرایی این موارد را شامل می شود، اما جنبه های بیشتری را نیز می توان برای آن در نظر گرفت.

به نظر شما حرفه ای گرایی به چه معناست؟ چطور می توان در شغل خود کاملا حرفه ای رفتار کرد. در این مقاله به بررسی این سوالها و مروری بر مفاهیم حرفه ای گرایی در شغل اشاره می شود.

تعریف حرفه ای گرایی

واژه نامه مریام وبستر (Merriam-Webster) حرفه ای گرایی را اقدام، اهداف و کیفیت هایی که حرفه ای بودن شغل یا شخص را مشخص می کنند، تعریف کرده است. همچنین حرفه را نیز به صورت "دانش تخصصی مورد نیاز" که معمولا با کسب درجه های بالای علمی و آکادمیک به دست می آید، توصیف کرده است.

این تعاریف اشاره به این نکته دارند که حرفه ای گرایی مجموعه ای از مشخصه های مختلف را شامل می شود و مجموع این ویژگیها حرفه ای بودن را مشخص می کنند. اما جنبه های حرفه ای گرایی شامل چه مواردی است؟

1. دانش تخصصی:

قبل از همه، بسیاری از افراد حرفه ای با توجه به دانش تخصصی خود شناخته می شوند. آنها تعهد شخصی زیادی دارند و مهارت های خود را همیشه بهبود و ارتقا می دهند. در صورت لزوم نیز مدارک و گواهی نامه هایی را که باعث افزایش دانش آنها شود، کسب می کنند. البته نیازی نیست که برای هر شغلی مدارک علمی کسب شود. در واقع برخی حرفه ها نیاز به مدارک تحصیلی بالایی ندارند. اما افراد حرفه ای با جدیت، و دقت و سخت کوشی تلاش می کنند که به دانش تخصصی مورد نیاز رشته خود، تسلط یابند و این دانش را به روز نگه دارند تا بتوانند شغل خود را به بهترین شکل انجام دهند.

2. شایستگی:

حرفه ای ها کار را تمام می کنند و با مسئولیت پذیری به تعهداتشان عمل می کنند. اگر شرایطی به وجود بیاید که باعث شود آنها نسبت به تعهداتشان عقب بمانند، سعی می کنند که انتظارات را با توجه به اولویت ها انجام داده و با در نظر گرفتن شرایط، بهترین اقدام را انتخاب کنند. آنها بهانه و توجیه نمی آورند و به دنبال راه حل هستند.

3. صداقت و انسجام رفتار:

حرفه ای ها ویژگیهایی چون صداقت و انسجام رفتار خود را در کار نشان می دهند. آنها به وعده خود عمل می کنند و به همین دلیل نیز اعتماد دیگران را جلب می کنند. برای ارزش های خود احترام قائل هستند و نسبت به آنها مصالحه نمی کنند. همیشه مناسب ترین کار را انجام می دهند حتی اگر این کار برایشان گران تمام شود.

علاوه بر این موارد آدم های حرفه ای، افرادی متواضع هستند. اگر پروژه یا کاری خارج از تخصص آنها باشد، از اعتراف به آن هراسی ندارند. آنها در صورتی که به کسی نیاز داشته باشند، سریع از آنها درخواست کمک می کنند و به یادگیری از دیگران مشتاق هستند.

4. مسئولیت پذیری:

حرفه ای ها مسئولیت اشتباهاتی که در نظرات، صحبت ها و اقدامات خود انجام می دهند، را می پذیرند. این ویژگی مسئولیت پذیری با صداقت و انسجام رفتاری آنها رابطه قوی دارد و یکی از عناصر اصلی حرفه ای گرایی را تشکیل می دهد.

5. خود-تنظیمی:

حرفه ای ها تحت فشار نیز حرفه ای رفتار می کنند. برای مثال، کارمند بخش خدمات مشتری را تصور کنید که با مشتری عصبانی روبرو شده است. به جای اینکه در پاسخ به این حرکت ناراحت و عصبانی شود، با حفظ آرامش و انجام اقدامی که مناسب شرایط باشد، حرفه ای گرایی خود را نشان می دهد.

افراد حرفه ای هوشمند بدون توجه به شرایط، احترام خود را به دیگران نشان می دهند. آنها درجه بالایی از هوش احساسی (جهت بررسی این مولفه در خود می توانید به آزمون هوش هیجانی بار-ان مراجعه نمایید) دارند و با توجه به خواسته های دیگران، تاثیر منفی را در تعامل با همکاران و مشتریان ایجاد نمی کنند.

6. تصویر:

افراد حرفه ای لباس رسمی و مناسب شرایط انتخاب می کنند و با این اقدام اعتماد و احترام خود به دیگران را نشان داده و یک تصویر حرفه ای عالی از خود می سازند.

چگونه حرفه ای گرایی خود را نشان دهید؟

با توجه به مشخصه های گفته شده، افراد حرفه ای برای دیگران احترام و ارزش قائل هستند. آنها اعتبار اصلی سازمان خود به حساب می آیند. این نکته اهمیت این مطلب را می رساند که چرا بایستی شهرت حرفه ای بودن را در سازمان کسب کنیم. افراد واقعا حرفه ای، قبل از هر چیز به پیشرفت فکر می کنند و برای پروژه ها و مشتریان ارزش قائل بوده و در حرفه خود موفق هستند.

حال با توجه به دیدی که نسبت به حرفه ای گرایی به دست آورده اید، آیا شما نیز این تصویر را از خود در ذهن اطرافیانتان ایجاد کرده اید؟ شاید برخی از این ویژگیها در شما باشد اما ممکن است برخی از این ویژگیها را نیز نداشته باشید. برای این که حرفه ای گرایی را در خود نهادینه کنید، به مهارت های گفته شده توجه داشته باشید ( در هر زمان سعی کنید به یکی از آنها تمرکز کنید). علاوه بر این، می توانید از راهکارهای زیر نیز برای افزایش رفتار حرفه ای در کار بهره بگیرید:

ایجاد تخصص

اجازه ندهید که دانش و مهارت شما قدیمی بماند. سعی کنید تخصص خود را حفظ کنید (جهت بررسی بیشتر میتوانید به مقاله تخصص اثربخش ترین منبع ایجاد قدرت مراجعه نمایید) و همیشه خودتان را در صنعتی که مشغول به فعالیت هستید، به روز نگه دارید.

بهبود هوش احساسی

افراد حرفه ای نیازهای احساسی دیگران را درک می کنند. آنها قادرند نیازهای مشتریان و همکاران خود را با گوش دادن موثر و مشاهده شرایط پاسخ دهند. اگر می خواهید که حرفه ای گرایی خود را ارتقا دهید، بر روی بهبود هوش احساسی خود تمرکز کنید.

پایبندی به تعهدات

زمانی که قولی را به مدیر، همکاران، مشتریان و... می دهید، باید به آن پایبند باشید. اگر به نظر می رسد که قادر به انجام کاری تا پایان مهلت آن نیستید، هر چه سریعتر آن را به مدیر، تیم و همکاران خود اطلاع دهید. در هر صورت تمام تلاش خود را برای اجتناب از رسیدن به این وضعیت، انجام دهید. به جای توجیه کردن، سعی کنید بیشتر به انتظارات توجه کرده و بهترین شرایط را ایجاد کنید.

حرفه ای ها همیشه آماده اند. این ویژگی نیازمند برنامه ریزی، زمان بندی و دقت است. اگر مدیریت زمان و مهارت های برنامه ریزی خود را افزایش دهید می توانید همیشه روند توسعه خودتان به سمت حرفه ای گرایی را کنترل کنید. در ادامه این مطلب  بحث حرفه گرایی و مسئولیت های او را می توانید دنبال کنید.

منبع : Mind Tools 

دیدگاه ها

نظر شما

درباره نویسنده / مترجم

در بخش بلاگ، تلنت یاب به منظور توسعه مهارت های حرفه ای همراهان خود روزانه اقدام به گزینش و تهیه محتوا از بهترین منابع بین المللی مانند مجله و وب سایت دانشکده کسب و کار هاروارد (HBR)، فوربس، اینترپرنر، TED و ... می نماید.