هنر توسعه شبکه ارتباطات حرفه ای (1): پنج مهارت ارتقاء شبکه سازی

هنر توسعه شبکه ارتباطات حرفه ای (1): پنج مهارت ارتقاء شبکه سازی

فرقی نمی کند شما در چه حرفه ای مشغول به فعالیت هستید؛ در هر شغلی که باشید ایجاد ارتباط با دیگران و شبکه سازی مانند سوختی است که موفقیت شما را تسهیل می کند. این موضوع نه تنها موجب یادگیری مستقیم شما از افرادی که ملاقات می کنید می شود، بلکه به همان میزان در افزایش نفوذ شخصی شما بر سایرین موثر است.

چگونه برای ایجاد ارتباط با افراد دیگر گفت و گو را شروع کنیم ؟

شاید برای برخی افراد، استفاده از عبارت «شبکه سازی» معنی جالبی را تداعی نکند. چرا که بیش تر این افراد از نقطه شروع و نوع گفتارشان برای ایجاد ارتباط و همچنین نحوه حفظ آن اطمینان ندارند. باور عمومی افراد بر این است که برقرای ارتباط و شبکه سازی هنر و توانایی خاصی است که به صورت انتصابی تنها در وجود برخی افراد وجود دارد. اما در این مقاله گام های موثری به شما معرفی می شود که آگاهی و تمرین آنها به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید مهارت شبکه سازی خود را بهبود بخشید.

گام 1: ذهنیت ها

قبل از آنکه به ایجاد شبکه ارتباطی خود بپردازید، از فکر کردن به این که آیا این رابطه «ارزش» دارد یا خیر، رهایی یاببد. بهترین ارتباط ها با صداقت و دوستی ایجاد می شود، نه این که صرفا برای ایجاد آن، کارت ویزیت رد و بدل شود. اهمیتی ندارد که شما سعی در ایجاد رابطه با چه کسی را دارید، مهم این است که با او بیشتر به عنوان یک دوست رفتار کنید تا برقراری یک رابطه صرفا تجاری، و این نکته ای است که شما را به سطحی بالاتر از رابطه سوق می دهد. پس نسبت به این که چطور به دوستان بالقوه خود نزدیک شوید، فکر کنید. نقاط مشترک را شناسایی و بر آن ها تمرکز کنید؛ و مهتر از همه نشان دهید که به آن ها توجه می کنید و آن ها برایتان مهم هستند.

گام 2: مقصد (هدف)

این که صرفا کاری را بدون هدف انجام داده و زمان را از دست بدهیم، عاقلانه به نظر نمی رسد. مثل این که شما خودرویی با باک پر داشته باشید و نسبت به مقصد نهایی چیزی در ذهنتان نباشد. دیگر همه ما به هدف گذاری و گذاشتن تمام انرژی برای رسیدن به هدف باور داریم. رویای شما چیست؟ آینده خودتان را چطور می بینید؟ برای رسیدن به این اهداف و رویا چه کاری انجام می دهید؟ هدف های خود را برای پنج ساله آینده روی کاغذ بیاورید. سپس هدف هایی را که از حالا برای سال آینده نیاز دارید تا به اهداف پنج ساله نزدیک شوید، بنویسید. همینطور هدف های خود را برای 90 روز آینده نیز برای رسیدن به اهداف سال آینده مشخص کنید.

گام 3: نقشه راه

اکنون شما در مسیر پنج ساله خود برای رسیدن به هدفتان قرار گرفته اید. اهداف کوتاه مدت و نقشه راه شما مشخص شده است. با استفاده از استراتژی کیت فراتزی (Keith Ferrazzi) که "برنامه عملیاتی شبکه سازی" (NAP) نامیده می شود و در کتاب خود با عنوان " تک روی نکنید" (Never it alone) آن را شرح داده، می توانید استراتژی شبکه سازی را برای رسیدن به اهدافتان به کار گیرید.

قدم اول این است که اهداف و مقصد خودتان را بنویسید ( که درمرحله دوم کامل می شود). مرحله دوم درنظر گرفتن اهدافی است که نوشته اید. در مرحله رسیدن به هر هدف، سه فرد و یا افرادی را که می توانند به شروع یا شتاب گرفتن هدفتان کمک کنند، مشخص کنید. این افراد می توانند، کسانی باشند که با آنها ارتباط دارید یا این که آشنایی شما با آنها در درجه پایین تری است و یا حتی افرادی باشند که اصلا شناختی ندارید.

مرحله سوم می تواند ارتباط شبکه ای با افرادی باشد که می توانند مشاوران و یا کسانی باشند که از شما حمایت کنند، سرمایه دارانی که به افق برنامه شما باور دارند، اعضای تیم شما که می توانند شریکان و یا افراد کلیدی باشند که استخدام کرده اید، رییس یا مدیری که شما را برای رسیدن به هدف استراتژیکتان در سازمان کمک می کند و یا هر فرد دیگری که می توانید با آنها شبکه ارتباطی خود را ایجاد کنید.

اگر می خواهید شرکتی را تاسیس کنید، سه نفری که می توانند به شما کمک کنند، عبارتند از شریک بالقوه، سرمایه دار و مشتری بالقوه. همچنین برای داشتن کتاب پر فروش، این افراد شامل انتشارات، همکاران و ویراستاران هستند. باید توجه داشته باشید که زمانی را برای تحقیق و بررسی دقیق صرف کنید تا نسبت به افرادی که می توانند به تحقق اهداف شما کمک کنند؛ مطمئن شوید.

گام 4: ایجاد ارتباط با افراد

وقتی که شما با کسی صحبت می کنید، بهترین روش برای تقویت ارتباطتان چیست؟ موارد زیر می توانند در این زمینه به شما کمک کنند:

 • سوالات هوشمندانه بپرسید ( تا فرد را به فکر کردن وادار کنید). شما با سوالات با کیفیتی که از افراد می پرسید، می توانید در باره او اطلاعات بیشتری کسب کنید. تونی رابینز اعتقاد دارد که کیفیت سوالات شما به سطح زندگی که دارید، بستگی دارد.

اگر سوالات مناسبی بپرسید، جواب های درستی نیز دریافت می کنید. پیتر تیل (Peter Thiel) با پرسش هایی ما را در این موضوع به چالش می کشد: چطور می توانید به اهداف ده ساله خود در شش ماه دست پیدا کنید؟ وقتی با کسی صحبت می کنید، با پرسیدن سوالات مناسب نه تنها خودتان را از دیگران متمایز می کنید؛ بلکه کمک می کنید که او نیز به روش جدیدتری فکر کند.

 • توجه کنید (انگار زندگی شما به آن موضوع وابسته است). شاید این موضوع برای برخی از افراد عادی، و شاید برای برخی دیگر دشوار و سخت به نظر برسد. در عصر فناوری، داشتن حواس کامل یکی از مهارت های مورد نیاز است که بسیاری از ما شاید از وجود آن بی بهره باشیم. پس سعی کنید در ارتباطات خود با دقت به مسائل گوش فرا دهید و ضمن طرح سوالات هوشمندانه ، پاسخ ها را به خاطر بسپارید.

گام 5: ایجاد شبکه های ارتباطی قوی

سریع ترین روش برای ایجاد شبکه ارتباطی قوی آشنایی با افرادی است که بتوانید از آنها برای برقراری ارتباط با دیگران استفاده کنید. این روش در عین سادگی، شاید برای برخی دیگر دشوار باشد.آخرین زمانی که کسی شما را پس از شنیدن دغدغه هایتان به فرد دیگری معرفی کرده است، چه زمانی بوده است؟ اگر تجربه چنین موردی را داشته باشید، شما با فردی که ارتباطهای قوی دارد، آشنا شده اید. با توجه به این که حدود سه میلیارد نفر در دنیا در شبکه های آنلاین عضو بوده و در این بستر با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند ، تشخیص دادن ارتباط درست از نادرست بسیار دشوار شده و نقش ارتباط های قدرتمند کمک به تشخیص این موارد است.

در این جا به برخی از روش هایی مفیدی که بتوانید ارتباط قدرتمندی ایجاد کنید، اشاره شده است.

- به کم قانع نباشید. این نکته فرق اصلی کسانی که ارتباطهای زیادی دارند را مشخص می کند. افرادی که ارتباطات وسیعی دارند، حافظه و ذهن قوی دارند و همیشه مشتاق ارتباط و اشتراک گذاری هستند.

- دوست شوید، نه این که صرفا مخاطب داشته باشید. این جمله یعنی این که کیفیت بهتر از کمیت است. کارت های ویزیت خود را کنار بگذارید و با افرادی را که ملاقات می کنید روابط صمیمی و صادقانه ایجاد کنید. سعی کنید در ابتدای آشنایی با کسی در مورد کار صحبت نکنید و بیشتر زمینه دوستی ایجاد کنید. این که شما با پنج نفر به خوبی آشنا شوید، خیلی با ارزش تر از این است که 50 مخاطب داشته باشید که حتی اسم آنها را نمی دانید.

- با کسانی که ارتباطات وسیع و قوی دارند، ارتباط داشته باشید. افرادی را می شناسید که از ملاقات با یکدیگر بهره می برند؟ آیا باز هم یکدیگر را ملاقات می کنند؟ معرفی دو نفری که بیشترین ارتباط را دارند، راحت ترین روش برای ایجاد کردن ارتباط شماست. زیرا آنها دوستان زیادی دارند و احتمالا دوستان مشترکی نیز خواهند داشت. و این نه تنها برای کمک به دیگران مفید است، بلکه باعث می شود که شما از ارتباط های احتمالی در آینده نیز بهره مند شوید.

- مصاحبه با افراد. اگر این روش را با استراتژی پیش ببرید، یکی از سریع ترین روش ها برای رشد شبکه ارتباطی شماست. شما می توانید بر اساس زمینه هایی چون پروژه تحقیقاتی، کتاب و یا علاقه شخصی، این کار را انجام دهید. این باعث افزایش شانس شما در ایجاد ارتباط با افرادی که ممکن است دسترسی به آنها سخت باشد، خواهد شد.

- دنبال کردن ارتباط. این یکی از مواردی است که معمولا انجام آن فراموش می شود. اما دنبال کردن ارتباطی که به آشنایی ختم شده و یا پس از چند ماهی که برنامه کاری وجود نداشته است، نه تنها به ارتباطات شما کمک می کند، بلکه سطح روابط شما را نیز بالا می برد. در دنیای امروز که ارتباطات بیشتر بر مبنای "منفعت" بنا شده، توجه به رابطه دوستی می تواند شما را از سایر افرادی که این رویه را پیش می گیرند، متمایز کند.

برای سنجش میزان توانایی های خود در ایجاد شبکه ارتباطی قوی به آزمون سنجش مهارت ایجاد شبکه ارتباطی حرفه ای مراجعه کنید.

منبع : Forbes

درباره نویسنده / مترجم

در بخش بلاگ، تلنت یاب به منظور توسعه مهارت های حرفه ای همراهان خود روزانه اقدام به گزینش و تهیه محتوا از بهترین منابع بین المللی مانند مجله و وب سایت دانشکده کسب و کار هاروارد (HBR)، فوربس، اینترپرنر، TED و ... می نماید.


هنر توسعه شبکه ارتباطات حرفه ای (2): 7 تکنیک پیگیری یک ارتباط

هنر توسعه شبکه ارتباطات حرفه ای (2): 7 تکنیک پیگیری یک ارتباط
رشد روابط به زمان نیاز دارد. همانطور که یک رابطه دوستی در بلند مدت و به مرور زمان شکوفا می شود، روابط کسب و کار نیز برای رشد به صبر و انتظار نیاز دارد. شما برای این که بتوانید فرصت کسب و کاری را ایجاد کنید، باید در مناسبت ها و موقعیت های ارتباطی زیادی حضور پیدا کنید. همچنین به خاطر داشته باشید که تعهد و اعتماد قبل از این که شما برای موقعیت کاری در نظر گرفته شوید، باید شکل بگیرد. رویدادهای ارتباطی زمینه را برای آشنایی و ایجاد روابط حرفه ای مهیا می کنند. در واقع زمینه شکل گیری روابط حرفه ای بر اساس این مناسبت ها است. اما در صورتی که بخواهید زمینه دوستی را ایجادکنید، باید تعهد، صداقت و شایستگی خود را نشان دهید. به تدریج این تعهد و اعتبار به حسن شهرت شما تبدیل خواهد شد. اگر بخواهید شبکه ای قوی از ارتباطات با افراد حرفه ای ایجاد کنید، باید هنر ادامه دادن و پیگیری این روابط را داشته باشید. با استفاده از نکات زیر می توانید در رویدادها و مناسبت های مختلف امکان حفظ و توسعه ارتباط خود با دیگران را افزایش دهید.

اول: ارتباط ایجاد شده را بلافاصله پیگیری کنید!

اجازه ندهید که یک هفته یا حتی بیشتر از ارتباط ایجاد شده سپری شود. در این صورت امکان دارد مخاطب جدید به سختی شما را به ذهن بسپارد و به همین دلیل اثر ملاقات نیز از میان برود. بنابراین روز بعد از ملاقات می توانید با ارسال ایمیلی کوتاه از او اطلاع بگیرید. می توانید برای نمونه جمله ای مثل " باعث افتخار من بود که دیروز با شما گفت و گو کردم. دوست دارم در صورتی که برایتان امکان داشته باشد، برای صرف قهوه ای شما را دعوت کنم." را استفاده کنید.

دوم: یادداشت بردارید.

در مناسبت های ارتباطی یا در مراسم نیمه رسمی که برگزار می شود، اطلاعاتی که از افراد کسب کرده اید را یادداشت کنید. مخصوصا جزئیاتی مانند نوع پوشش که باعث می شود، ظاهر مخاطب خود را بهتر به خاطر بسپارید. از کارت های ویزیت نیز می توانید برای بخاطر سپاری اسامی و اطلاعات تماس افراد استفاده کنید.

سوم: در شبکه های اجتماعی حرفه ای او را به لیست مخاطبان خود اضافه کنید.

از شبکه های اجتماعی در زمینه ارتباطات حرفه ای برای تداوم بخشی ارتباط خود استفاده کنید. وقتی درخواست رابطه و دوستی را ارسال می کنید، به نحوه ملاقاتی که با یکدیگر داشته اید نیز توجه کنید. اگر توانستید درباره آن ملاقات نیز برای او پیام ارسال کنید. مانند( برای من شوق شما به یادگیری مداوم جالب بود، و من چطور می توانم این مهارت را درخودم ایجاد کنم؟). "به طور کلی از نکته هایی که در طول ملاقات اتفاق افتاده حتما استفاده کنید."

چهارم: از تقویم استفاده کنید.

پس از ادامه یافتن اولیه ارتباط، می توانید در تقویم خود یادآوری را جهت پیگیری آن ایجاد کنید. به صورت ماهانه، فصلی یا سالانه از همکاران و مشتریان خود سراغ بگیرید. با تماس، ایمیل یا ارسال پیامی می توانید این کار را انجام دهید. یکی دیگر از روش ها می تواند پیام های تبریک سال نو و مناسبت ها باشد.

پنجم. مختصر و مفید!

نباید ارتباطات شما بیش از حد طولانی باشد. سعی کنید پیام هایتان مختصر و مفید باشد. شما می توانید از پیام هایی مانند "صرفا می خواستم خبری از شما بگیرم. امیدوارم همه چیز خوب پیش برود. باعث افتخار است که برای صرف نهار در خدمت شما باشم و ... " استفاده کنید

ششم. میزبان باشید.

رویداد مناسبتی و یا میزبانی وعده نهار می تواند بهترین روش برای ایجاد رابطه دوستانه باشد. از دوستان و افرادی که فکر می کنید می توانید در آینده فرصت همکاری با یکدیگر داشته باشید، دعوت کنید. وقتی رابطه دلسوزانه ای را برای دیگران ایجاد کنید، فرصت و زمینه کاری برای شما نیز اتفاق خواهد افتاد.

هفتم. پیام های تبریک بفرستید.

اگر در مطلب و خبری اطلاع پیدا کرده اید که از آشنایان کسی به ارتقا و موفقیت دست پیدا کرده است، پیام تبریک برای او بفرستید. این پیام تبریک می تواند حاوی "به خاطر کسب این موفقیت به شما تبریک می گویم و شایسته این تقدیر بوده اید. امیدوارم که موفقیت های بیشتری در زندگی کسب کنید"، باشد.

منبع: Entrepreneur

دیدگاه ها

نظر شما

درباره نویسنده / مترجم

در بخش بلاگ، تلنت یاب به منظور توسعه مهارت های حرفه ای همراهان خود روزانه اقدام به گزینش و تهیه محتوا از بهترین منابع بین المللی مانند مجله و وب سایت دانشکده کسب و کار هاروارد (HBR)، فوربس، اینترپرنر، TED و ... می نماید.


ایجاد تصویری عالی در اولین برخورد

ایجاد تصویری عالی در اولین برخورد

 

همیشه اولین هاست که در ذهن افراد ماندگار می شود. وقتی برای اولین بار فردی را می بینید مهم است که بتوانید تاثیر مثبتی از خود در ذهن او ایجاد کنید.

ارزیابی فرد مصاحبه کننده از شما که برای اولین بار ملاقاتتان می کند، ممکن است با نگاهی سریع و صرفا در چند ثانیه صورت بگیرد. درواقع، این فرد در زمانی کوتاه عقیده خودش نسبت به شما را بر اساس ظاهر، زبان بدن، طرز برخورد، اخلاق و نحوه پوششتان شکل می دهد. شما در هر برخورد جدید مورد ارزیابی قرار می گیرد و تاثیر اولیه ای از شما در ذهن مخاطب نقش می بندد. برخوردهای اولیه ممکن است دیگر قابل برگشت و جبران نباشند، چرا که این برخوردها از اهمیت زیادی برخورداراند و مبنای روابط آتی شما قرار می گیرند.

بنابراین، چه در زندگی اجتماعی و چه در زندگی کاری ، دانستن این که شما چگونه تاثیر اولیه مناسبی را ایجاد کنید، اهمیت ویژه ای دارد. این مقاله به تشریح نکاتی پرداخته که می تواند برایتان در ارتباط با این موضوع مفید باشد.

سر وقت حاضر شوید.

کسی که شما او را برای بار اول ملاقات می کنید خیلی مشتاق شنیدن "دلایل هرچند مناسب" شما برای دیر رسیدن نیست. برای زود رسیدن به "قرار ملاقات" برنامه ریزی داشته باشید. این باعث می شود که در صورت وجود ترافیک یا اشتباه احتمالی در مسیر، کماکان امکان به موقع رسیدن وجود داشته باشد. زود رسیدن بسیار مناسب تر از این است که شما با تاخیر و بدون انجام کمی تلاش به قرار برسید، و این قدم اولیه در ایجاد یک تصویر و برخورد اولیه مناسب است.

راحت و آرام باشید.

اگر شما احساس راحتی نداشته باشید، ممکن است فرد مقابل نیز به همین احساس دچار شده و تصویر نامناسبی از شما در ذهن مخاطبتان شکل بگیرد. اگر شما آرام و با اعتماد به نفس باشید، فرد مقابل نیز احساس راحتی بیشتری با شما خواهد کرد. بنابراین این موضوع بنای مستحکمی برای ایجاد اثر مثبت اولیه در ذهن آن فرد است. برای اطلاع بیشتر از نحوه آرامش و حفظ آدرنالین به مقاله تمرکز رجوع کنید.

خودتان را خوب معرفی کنید.

مسلما وضعیت ظاهری شما اهمیت (زیادی) دارد. کسی که شما او را برای اولین بار می بینید، شما را نمی شناسد و به همین دلیل وضعیت ظاهری شما معمولا اولین تاثیر را در ایجاد علاقه او به ادامه گفت و گو با شما می گذارد. آیا وضع ظاهری شما دقیقا همان چیزی است که تاثرگذاری اولیه مناسب کمک می کند؟

ابتدا از نحوه پوشش خودتان شروع کنید. به نظر شما مناسب ترین لباس برای این جلسه و ملاقات چه می تواند باشد؟ در موقعیت تجاری و کسب و کار، مناسب ترین پوشش چیست؟ کت، ژاکت یا لباس غیر رسمی؟ از خودتان بپرسید که طرف مقابل شما چه لباسی را احتمالا می پوشد؟

برای قرارهای اجتماعی و کاری، پوشش مناسب در کشور ها و فرهنگ های مختلف متفاوت است. این همان نکته ای است که وقتی شما در کشور یا موقعیت ناشناخته ای قرار بگیرید، بایستی به آن توجه ویژه ای داشته باشید. اطمینان حاصل کنید که از هنجارها و سنت ها اطلاع دارید.

در مورد آراستگی شما چطور؟ ظاهر منظم و تمیز برای بیشتر موقعیت های کاری و اجتماعی مناسب است. به عنوان مثال نوع پیرایش مو ،اصلاح صورت، لباس تمیز و منظم و یا آرایش ساده و منظم. اطمینان کسب کنید که آراستگی و نحوه پیرایشی که دارید به برقراری ارتباط سازنده با طرف مقابل شما کمک کند.

علاوه بر موارد فوق نکات زیر را نیز برای اینکه تاثیرگذاری اولیه مناسبی داشته باشید، به کار گیرید.

خودتان باشید ! (تظاهر نکنید)

بهترین وضعیت این است که شما بدون انکار شخصیت و عقاید خودتان، اثر اولیه مناسب ایجاد کنید. البته که، شما برای ایجاد تاثیرگذاری اولیه به درجه ای از متناسب سازی نیز نیاز دارید، اما همه اینها به متناسب بودن وضعیت شما با آن موقعیت مربوط بوده و نیازی نیست که به چیزی غیر از خود واقعیتان تظاهر نمایید.

لبخند در حکم پیروزی!

همانطور که گفته می شود "بخند تا دنیا به رویت بخندد"، هیچ چیزی مانند لبخند باعث ایجاد اثر برخورد اول خوب نمی شود. لبخند گرم و با نشانه اعتماد به نفس باعث راحت بودن شما و فرد ملاقات شونده می شود. در نتیجه لبخند در حکم برگ برنده است، اما در آن زیاده روی نکنید- افرادی که بیشتر از لبخند استفاده می کنند، دو رو و بی صداقت جلوه می دهند یا حداقل "غیر جدی و سبک" به نظر می رسند.

صریح و با اعتماد به نفس باشید

زمانی که قصد ایجاد یک تاثیر اولیه مطلوب را دارید، زبان بدن و وضعیت ظاهری از کلمات بسیار گویاتر هستند. از زبان بدنتان برای نشان دادن اعتماد به نفس و حس اتکا به خود بهره بگیرید. مستحکم بایستید، لبخند به لب داشته باشید و با قاطعیت دست دهید. همه این موارد به شما کمک خواهد کرد تا اعتماد به نفس داشته باشید و شما و طرف مقابل نیز در وضعیت راحتی قرار بگیرید.

تقریبا همه افراد زمانی که کسی را برای اولین بار ملاقات می کنند، درجه ای از استرس و نگرانی دارند. با آگاهی از عادت های استرس خود سعی کنید که آنها را اصلاح کنید.

 مثبت باشید

نگرش شما آنچه را که انجام می دهید را نشان می دهد. حتی اگر با انتقاد و یا عصبانیت مصاحبه کننده روبرو شدید نگرش مثبتی داشته باشید. سعی کنید که از مصاحبه درس بگیرید و از آن بهره مناسب ببرید.

مودب باشید و دقت نظر داشته باشید

طرز برخورد مناسب، ادب، دقت توجه و خوش رفتاری به ایجاد برخورد اولیه خوب کمک می کند. در واقع ممکن است شما بدون داشتن حتی یکی از این شرایط، فرصتی را در ایجاد تصویر اولیه مناسب از دست بدهید.

یکی از رفتارهای مناسب این است که "موبایل خود را خاموش کنید یا در حالت سکوت قرار دهید". چطور می خواهید برخورد اولیه مناسبی خلق کنید وقتی که شما در حین ملاقات با فرد دیگری صحبت کنید؟. آشنایی جدید شایسته تمام دقت توجه شماست. در غیر این صورت شما اثر اولیه ضعیف تری را ایجاد خواهید کرد

منبع: Mind Tools

دیدگاه ها

ٍ H ٍEhsanullah Hayat

Thanks for such a great opportunity created for me!

نظر شما

درباره نویسنده / مترجم

در بخش بلاگ، تلنت یاب به منظور توسعه مهارت های حرفه ای همراهان خود روزانه اقدام به گزینش و تهیه محتوا از بهترین منابع بین المللی مانند مجله و وب سایت دانشکده کسب و کار هاروارد (HBR)، فوربس، اینترپرنر، TED و ... می نماید.


الگوی اثرگذاری کوهن-برادفورد: تعامل با کسانی که تمایلی به همکاری ندارند!

الگوی اثرگذاری کوهن-برادفورد: تعامل با کسانی که تمایلی به همکاری ندارند!

 

آیا برایتان پیش آمده از همکار یا هم تیمی که تمایلی برای کمک کردن به شما ندارد، اطلاعات یا کمکی بخواهید و او دست رد بر سینه شما بزند. گاهی اوقات، کمک گرفتن از دیگران دشوار به نظر می رسد، به ویژه اگر نسبت به آنها نفوذ یا قدرتی نداشته باشیم. بهره گیری از الگوی اثرگذاری کوهن- برادفورد (Cohen-Bradford) می تواند به ما در شناخت ارزش های دیگران کمک کند و اثرگذاری ما را در این افراد بیشتر کند.

در حقیقت الگوی اثرگذاری که به مدل «اثر کوهن-برادفورد» نیز مشهور شده، توسط دو تن از صاحب نظران رهبری و از اساتید برجسته حوزه مدیریت رفتار سازمانی به نام های آلان کوهن (Allan Cohen)  و دیوید برادفورد (David Bradford) مطرح گردیده است.

این مدل در کتاب آنها با عنوان «اثرگذاری بدون استفاده از قدرت» در سال 2005 تشریح شده است. کوهن و برادفورد اعتقاد دارند که قدرت می تواند برخی اوقات مساله ساز شود و همیشه تضمین کننده این موضوع نباشد که شما می توانید حمایت و پشتیبانی اطرافیان خود را به دست بیاورید. قدرت با این که می تواند در افراد ترس و هراس ایجاد کند اما باعث برانگیختن اقدامات مخرب آنها نیز هست. به همین دلیل اهمیت زیادی دارد که ما چگونه بتوانیم بر دیگران بدون اعمال قدرت اثرگذاری داشته باشیم و آنها را همسوی خواسته های خودمان کنیم. با توجه به این موضوع، در این مقاله به بررسی این الگو و راهکارهایی برای تقویت اثرگذاری می پردازیم.

الگوی اثر گذاری بر مبنای تعامل دو سویه است. این که هر رفتار مثبت و منفی که در قبال دیگران انجام می دهیم، از طرف آنها به همان شکل پاسخ داده می شود. به عنوان مثال اگر حجمی از کار مدیرتان را کم کنید، این انتظار را دارید که او در آینده در قبال کمک شما، اقدام مثبتی انجام دهد.

نحوه استفاده از مدل: مدل اثر گذاری در مواقعی موثر واقع می شود که شما:

 1. به کمک فردی نیاز داشته باشید که نسبت به او قدرت و اختیاری ندارید.
 2. این فرد معمولا از کمک کردن به شما دوری می کند.
 3. رابطه ای خوبی با او ندارید، اما به کمک او احتیاج دارید.
 4. تنها یک گزینه برای کمک گرفتن از دیگران برای شما باقی مانده است.
 5. فرد مقابل خود را خوب نمی شناسید.

این مدل مراحل مختلفی را شامل می شود: ابتدا باید به این فکر کنید که همه می توانند به شما کمک کنند. سپس اهداف خودتان را الویت بندی کرده و موقعیت آن فرد را نیز در نظر بگیرید. در مرحله بعد باید آنچه که فکر می کنید برای شما و او اهمیت دارد را شناسایی کنید و در نهایت روابط فردی خودتان را تحلیل کرده و به تبادل روابط بپردازید. البته خیلی ضروری نیست که به دقت همه مراحل را اجرا کنید.

در ادامه جزئیات این مراحل تشریح می شود:

 1. فرض این که همه می توانند به شما کمک کنند.

شاید راحت نبودن طرف مقابل باعث ناراحتی و دلخوری شما شود اما هیچ گاه کسی را کنار نگذارید، با در نظر گرفتن همه پتانسیل و ظرفیت های او این دیدگاه را در خود ایجاد کنید که همه می توانند به ما کمک کنند. البته باید رابطه خودتان را بهسازی کنید. سعی کنید جنبه های مختلف او را در نظر بگیرید. اگر فردی کم رو و درون گرا هستید سعی کنید شبکه سازی خود را تقویت کنید.

 1. الویت بندی اهداف

در این مرحله علت این که چرا می خواهید بر فرد مورد نظر نفوذ داشته باشید را مشخص کنید. این که چرا به او نیاز دارید و اهداف اصلی و فرعی شما از این کار چیست. البته باید حواستان باشد که اهداف شخصی خودتان را در نظر نگیرید. برای مثال می خواهید به او نشان بدهید که همکاری او برایتان خیلی موثر است و برای اینکار می خواهید با او صحبت کنید. اگر اهداف فردی شما نمایان شود، مذاکره موثری با او نخواهید داشت. به همین خاطر باید به جای عوامل شخصی بر اهداف کاری تمرکز کنید.

 1. درک موقعیت

در این مرحله شما باید توانایی او را در نظر بگیرید و درکش کنید. برای مثال شاخص های عملکرد او چیست و در قبال آن چه انتظاری از شما دارد و شما چگونه کار او را جبران می کنید؟

این عوامل نقش مهمی در همراه کردن دیگران دارد، زیرا افراد انتظار پاداش و واکنش مثبت به کارهایشان را دارند. برای این منظور می توانید از خودتان بپرسید که مسئولیت های اصلی او چیست، چگونه می توان عملکرد او را سنجید، آیا از طرف همکاران به او فشار کاری وارد می شود. اگر این فرد خارج از سازمان و شرکت شما است، باید بدانید که فرهنگ سازمانی او چگونه بوده و چه انتظاراتی از دیگران دارد. همدلی با دیگران و درک درست آنها یکی از مهارت هایی است که می توانید موقعیت و رفتار دیگران را درک کنید. این مرحله چالش برانگیز نیز هست و تعیین کننده گام بعدی یعنی این که آیا شما عوامل پر اهمیت را برای آنها درست شناسایی کرده اید یا خیر.

 1. مشخص کردن موضوعات مهم برای خود و طرف مقابل

این مرحله یکی از مهم ترین بخش های مدل اثرگذاری به شمار می رود. در واقع شما باید اهمیت ها و موضوعاتی که جنبه مهمی برای شما و او به شمار می رود را مشخص کنید. باید دقت کنید که ارزش های طرف مقابل شما چیست. کوهن و برادفورد پنج عامل مهم در سازمان ها را مشخص کرده اند که شامل ارزش، وظیفه، روابط، پست و مقام و مسائل شخصی است.

آ. عوامل مربوط به ارزش کار

بسیاری از افراد به دنبال جست و جوی مفهوم و اهمیت کار هستند. اگر آنها بدانند که کاری که انجام می دهند باعث ایجاد ارزش می شود، تمایل بیشتری برای کمک کردن نشان می دهند. شما می توانید با نشان دادن جذابیت کارها و بیان اهمیت پروژه و یا درخواست خودتان این عامل پیش برنده را در او ایجاد کنید و از کمک او بهره بگیرید.

ب. عوامل مربوط به وظیفه

شرایطی که مربوط به انجام کار و وظیفه می شوند و شما در قبال کارهایی که طرف مقابل برای شما انجام داده، پاداش مادی، قدردانی و یا کمک متقابل انجام می دهید. در واقع شما نیز می توانید با پیشنهاد کمک به پروژه او که به تبادل مهارت و تخصص منجر شود، او را نیز تشویق کنید. عوامل مربوط به وظیفه در سازمان ها ارزش زیادی دارد و معمولا شرکت ها نیاز دارند که تیم ها دانش و مهارت های خود را در میان یکدیگر به اشتراک بگذارند.

به یاد داشته باشید که ممکن است این کار نیز شما را با چالش هایی روبرو کند. معمولا کسانی که دوست دارند مهارت های جدیدی یاد بگیریند به دنبال فرصتی برای تقویت مهارت ها خود هستند و شاید دیگر افراد تمایلی به این کار نداشته باشند. باید مراقب باشید که قولی ندهید که بدون عمل بماند و عدم صداقت شما را نشان دهد.

ج. عوامل مربوط به پست و موقعیت

اگر پست و مقام بالاتری نسبت به او دارید از زحمات و تلاش های او قدردانی کنید. می توانید با ترتیب یک مهمانی و دعوت از او و مقام های بالاتر شرکت مانند مدیر عامل به صرف نهار و یا یک عصرانه زحمت های او را جبران کنید.  همواره سعی کنید از کسی که حتی یک کمک مختصر به شما انجام داده قدردانی کنید و تشکر را هیچ گاه فراموش نکنید.

د. عوامل مربوط به روابط

افراد به داشتن روابطی که خودشان تمایل دارند، ارزش می دهند و به دنبال ایجاد روابط قوی با اعضای تیم و همکاران هستند. بنابراین سعی کنید که ارتباط خود را با اعضا گسترش دهید و شبکه سازی بیشتری ایجاد کنید. گوش دادن موثر و فعال نیز باعث می شود که درک بهتری از آنها داشته باشید و وقتی که از مشکلات و مسائل خود حرف می زنند بهتر بتوانید آنها را بفهمید.

ه. عوامل مربوط به مسائل شخصی

از میان عوامل گفته شده این جنبه یکی از ساده ترین مسائلی است که می توانید به طرف مقابل نشان دهید. به او اجازه دهید که راحت باشد و نسبت به همکاری و کمک به شما تصمیم خودش را بگیرد. مسائل را برای او ساده کنید تا راحت بتواند به شما کمک کند. یکی از اشتباهات متداولی که ممکن است رخ دهد این است که اهمیت و ارزش افراد دیگر را نادیده بگیریم. چرا که شاید فکر کنیم به کمک آنها احتیاجی نداشته باشیم و یا حتی نسبت به خودمان این تفکر را داشته باشیم.

 1. تحلیل ایجاد رابطه

شما در این مرحله باید تحلیل کنید که چه نوع رابطه ای را با او برقرار کنید. اگر او را خوب می شناسید، می توانید درخواست و کمک خود را مستقیم بگویید. اما اگر این فرد را نمی شناسید، قبل از این که از او کمک بخواهید به فکر ایجاد اعتماد و برقراری رابطه خوب با او باشید. برای این کار زمانی را به تعامل و صحبت با او اختصاص دهید، مهارت خود را در گوش دادن موثر و هوش هیجانی بالا ببرید تا بتوانید درک مناسبی از آنها داشته باشید.

 1. تبادل روابط

وقتی که خواسته و نیازهای او را مشخص کرده  و رابطه مناسبی را با فرد مقابل ایجاد نمودید، در گام آخر سعی کنید که این روابط را مبادله کنید. به این مفهوم که اطلاعات، دانش و مهارت های خودتان را به اشتراک بگذارید ( برای آگاهی بیشتر به مقاله مذاکره برد-برد رجوع کنید). یادتان باشید که این مبادله بر مبنای صداقت و اعتماد باشد. احترام و همدل بودن خودتان را نشان دهید و در کمک کردن به او حتی در صورت تمایل نداشتن طرف مقابل پیشقدم شوید. همیشه به دنبال کمک کردن به دیگر افراد باشید و در آگاهی دادن خساست به خرج ندهید.

با این که ممکن است اثرگذاری و ترغیب دیگران زمان بر و شاید در مواردی غیر قابل انجام باشد، اما همواره سعی کنید تا جایی که امکان دارد بدون اعمال قدرت ناشی از جایگاه خودتان دیگران را ترغیب کنید. همیشه به قدردانی از زحمات آنها توجه کنید و شرایط را برایشان فراهم سازید. از مشکلات آنها با خبر شوید و روابط مبتی بر اعتماد و احترام ایجاد کنید. تا جایی که می توانید به آنها کمک کنید، زیرا کمک کردن نه تنها باعث خوشحالی آنها می شود، بلکه آنها را ترغیب به جبران آن می کند.

منبع: Mind Tools  

دیدگاه ها

نظر شما

درباره نویسنده / مترجم

در بخش بلاگ، تلنت یاب به منظور توسعه مهارت های حرفه ای همراهان خود روزانه اقدام به گزینش و تهیه محتوا از بهترین منابع بین المللی مانند مجله و وب سایت دانشکده کسب و کار هاروارد (HBR)، فوربس، اینترپرنر، TED و ... می نماید.


ارائه بازخورد موثر: چگونه می توان عملکرد تیم را در سطح بالایی حفظ کرد؟

ارائه بازخورد موثر: چگونه می توان عملکرد تیم را در سطح بالایی حفظ کرد؟

 

آیا با شنیدن واژه «ارزیابی عملکرد» به شما استرس دست می دهد؟ این تنها مساله شما نیست. طبیعی است که همه ما در طول زندگی نسبت به عملکرد خودمان بازخورد گرفته ایم و به افراد دیگر نیز بازخورد داده ایم و نسبت به کار کسی نظرات خودمان را بیان کرده ایم. در عمده موارد مدیران نیز با دعوت کارکنان به اتاق خودشان قصد دارند بازخورد سازنده ای نسبت به  عملکرد داشته باشند. اما احتمالا ارائه بازخورد بدون استرس و ناراحتی افراد نخواهد بود. این موضوع از حس اشتباه و یا سو تفاهمی نشات می گیرد که معمولا هنگام بحث ارزیابی عملکرد و یا پیشنهاداتی برای بهبود آن و صحبت در مورد اهداف آینده پیش می آید. این در حالی است که ارائه بازخورد می تواند یکی از مهم ترین قسمت های ارتباط با اعضای تیم محسوب شود.

اگر بازخورد در مسیری درست و به قصد مطلوب ارائه شود، باعث بهبود عملکرد خواهد شد. شاید  این حق افراد باشد که بدانند کدام یک از کارهایشان خوب بوده و در کدام یک از آنها ضعف داشته اند. همچنین برای این که افراد از نظرات و پیشنهادات به طور مناسب بهره مند شوند، بازخورد بایستی با دقت و تناوب اجرا شود. ارائه بازخورد یکی از مهارت های اساسی و موثری است که مثل همه مهارت ها برای بهبود، نیازمند تمرین و ممارست خواهد بود. در ادامه به نکاتی در مورد ارائه بازخورد اشاره می شود تا بتوانید در کارهای روزمره خود به طور شایسته آن را به کارگیرید. در این مقاله عمدتا منظور ما بازخوردی است که میان مدیر یا سرپرست و کارکنان صورت می گیرد.

با در نظر گرفتن موارد زیر می توانید بازخورد موثری را ارائه دهید:

تجربه مثبتی ایجاد کنید.

قبل از اینکه بخواهید به کسی بازخورد بدهید، از دلیل آن مطمئن شوید. هدف از بازخورد بهبود وضعیت و عملکرد افراد است. در نتیجه نباید با لحن تند و انتقادی این موقعیت را خراب کنید. البته این نکته به این معنی  نیست که همیشه لحن مثبت بگیرید. وقتی فردی به تذکرهای شما توجه زیادی نکرده بود، می توانید با لحن جدی و کمی تند آن را مطرح کنید. البته سعی کنید که بیش از حد از این رویه استفاده نکنید. زیرا ارائه بازخورد با رویکرد مثبت و تاکید بر بهبود عملکرد، افراد بیشتری را جذب می کند.

به موقع بازخورد دهید.

هرچه به موضوع نزدیک تر باشید و درک بهتری از آن داشته باشید، بازخورد شما نیر بهتر می شود. هدف از بازخورد غافل گیر کردن کسی نیست، بلکه بازخورد سریع به کارهای افراد ، انتظار بیشتری نیز در آنها ایجاد می کند. بازخورد به کاری که یک ساعت زمان برده و به طور مناسب انجام نشده باشد، به مراتب راحت تر از این است که بخواهید در دوره های ارزیابی عملکرد سالیانه فرد را مورد بررسی قرار دهید.

نکته: یادتان باشد که شروع بازخورد با واکنش های احساسی همراه خواهد بود. به همین دلیل قبل از بازخورد دادن صبور باشید و تا زمان آرام شدن صبر کنید. این کار باعث می شود که ریسک این که بیان شما به عذر خواهی منجر شود، کاسته شود.

بازخوردهایتان منظم باشد.

بازخورد فرآیندی است که به توجه مستمر نیاز دارد. وقتی نیاز باشد صحبتی با فردی انجام دهید، بی درنگ آن را مطرح کنید. زیرا با این کار افراد پی خواهند برد که چه عملکردی داشته اند و کمتر از بازخورد غافلگیر می شوند. معمولا مسائل و مشکلات قابل کنترل نبوده و زمان رخ دان آنها مشخص نیست.  به همین دلیل بازخورد رسمی یا غیر رسمی می تواند به صورت هفتگی یا روزانه و در واقع وابسته به شرایط باشد. بازخورد های مکرر و به صورت غیر رسمی باعث می شوند که افراد در طول بازخورد رسمی نیز کمتر متعجب و غافل گیر شوند  و برای آنها دور از انتظار نباشد.

نظرات خود را از قبل آماده کنید.

توجه داشته باشید که بازخورد باید مشخص و شفاف باشد. این مساله کمک می کند از موضوع و مساله اصلی دور نشوید. می توانید از قبل آنچه را که می خواهید بازخورد دهید را به صورت خلاصه برای خودتان بنویسید.

پبشنهادات خود را به صورت دقیق بیان کنید.

دقیقا برای فرد مشخص کنید که کدام یک از زمینه ها و جنبه ها باید بهبود یابد. زیرا این نکته باعث می شود که فرد کمتر دچار ابهام گردد. در واقع وقتی به فردی با جمله «کار شما غیر حرفه ای بود» تذکر می دهید، دقیقا به چه نکته ای اشاره داشته اید؟ آیا منظور شما صحبت با صدای بلند، برخورد غیر رسمی و یا نوع پوشش او بوده است؟

قبل از ارائه بازخورد، نسبت به آنچه که درک کرده اید و فهمیده اید اطمینان حاصل کنید. زیرا اگر بر اساس نظرات دیگران بازخورد دهید، دچار شک و تردید خواهید شد.

نکته: سعی کنید که در ارائه نظر اغراق نکنید. از به کار بردن کلماتی مثل «هرگز، همه و همیشه» اجتناب کنید. زیرا افراد با این کلمات موضع تدافعی می گیرند. همچنین از نقطه نظر دادن شخصی دوری کنید و به طور صریح منظور خودتان را منتقل کنید.

انتقاد خود را خصوصی مطرح کنید.

سعی کنید صحبت ها و یا انتقادهای خود را دور از محیط جمع مطرح کنید. در محیطی آرام و به دور از نظرات دیگران صحبت های خود را به فرد بگویید.

از ضمیر من استفاده کنید.

بازخورد را از نقطه نظر خود بدهید. با این کار از برچسب زدن به وی جلوگیری می کنید. اگر از نقطه نظرهای دیگران بیش از حد استفاده کنید باعث می شود که فرد احساس کند مورد حمله قرار گرفته است. همچنین به رفتارهایی تاکید کنید که باعث تغییر واقعی در فرد می شود.

در مورد جنبه های مثبت عملکرد وی نیز صحبت کنید.

همیشه یک بازخورد خوب با ارائه نکات مثبت شروع می شود. این مسئله کمک می کند که افراد در شرایط راحت تری قرار گرفته و برای موفقیت و پیشبرد خود گام های بیشتری بردارند. در انتهای هر بازخورد انتقادانه و با نیت بهبود، بازخورد مثبت نیز ارائه دهید. این باعث می شود که حس ارزشمند بودن به افراد دست دهد.

پیشنهادهای مربوط به عملکردهای آنها را مطرح کنید.

از این که افراد برای بهتر انجام دادن فعالیت ها و بهبود آن به چه شرایطی نیاز دارند، مطمئن شوید. در واقع هدف اصلی پیشرفت و بهبود عملکرد است. می توانید با هدف گذاری و طرح برنامه ای، پیشرفت عملکرد افراد را مورد بررسی و نظارت قرار دهید. همچنین می توانید از مدل برنامه توسعه فردی (IDP)  برای ترغیب کردن افراد استفاده کنید.

نکته: ممکن است شما با نقطه نظری که فرد به سوال شما پاسخ می دهد، موافق نباشید. می توانید از پرسش هایی مثل واکنش شما نسبت به این قضیه چیست و یا آیا این گفته واقعا با آنچه اتفاق افتاده همسویی دارد استفاده کنید. به پاسخ های فرد به طور موثر و فعال گوش کنید و از او بخواهید که پیشنهادات خود را نیز برای بهبود شرایط مطرح کند. برای این که از پند و موعظه کردن افراد دوری کنید از کلماتی مثل «باید، حتما و ضروری بود»، استفاده نکنید.

منبع: Mind Tools

 

دیدگاه ها

ب م بهجت مکی ابادی

عالی بود ممنونم

ب م بهجت مکی ابادی

عالی بود ممنونم لطفا تست هائی بگذارید که بدانم از کدام سبک استفاده می کنم و چطور می توانم تغییرات مثبتی داشته باشم

نظر شما

درباره نویسنده / مترجم

در بخش بلاگ، تلنت یاب به منظور توسعه مهارت های حرفه ای همراهان خود روزانه اقدام به گزینش و تهیه محتوا از بهترین منابع بین المللی مانند مجله و وب سایت دانشکده کسب و کار هاروارد (HBR)، فوربس، اینترپرنر، TED و ... می نماید.


ابزار شماره 14: Google Form راهکاری ساده و کاربردی برای اشتراک گذاری فرم دلخواه تان

ابزار شماره 14: Google Form راهکاری ساده و کاربردی برای اشتراک گذاری فرم دلخواه تان

 

خدمات متنوعی که توسط گوگل داکس (docs.google) ارائه می شود، باعث شده تا بسیاری از کارهای اداری برای کاربران تسهیل گردد. شاید نیازی به تعریف ویژگی های گوگل داکس نباشد،  به عنوان مثال شما می توانید در پنل کاربری خود بسیاری از اسناد اداری و یا شخصی مانند رزومه یا صفحه معرفی (Cover letter) خودتان را بسازید. اما سوالی که بسیاری از افراد می پرسند این است که چگونه می توان با ابزار گوگل داکس، فرم پرسشنامه، نظر سنجی و یا جمع آوری اطلاعات ایجاد کنیم. گوگل داکس راهکار بهینه ای برای این کار دارد. شما با ایجاد فرم های خود از طریق بخش گوگل فرم می توانید هر نوع سوال با گزینه های مختلف را تعریف کرده و برای گروه هدف و جامعه آماری مورد نظر خود ارسال و خروجی داده های آن را با تحلیل نموداری دریافت کنید.

شکل 1. صفحه اصلی گوگل داکس

اگر اکانت جی میل (Gmail) دارید، کافی است پس از ورود به حساب (اکانت) شخصی از منوی بار بر روی گزینه docs کلیک کنید یا مستقیم به آدرس  docs.google.com  مراجعه کنبد. زیرا این سرویس ها پس از افتتاح حساب جی میل فعال می شوند. پس از ورود به صفحه Docs یا اسناد بر روی نوار گوشه لوگوی گوگل کلیک می کنید و سپس روی گزینه Drive که در شکل 2 مشاهده می کنید (ابزارگوگل درایو به صورت تفضیلی در ابزار 9تشریح شده است) کلیک می کنید.

Talentyab- google form 2

شکل 2. بار کناری گوگل داکس

پس از ورود به صفحه گوگل درایو با کلیک بر روی New گزینه های دیگر نمایان می شود و شما باید More  را انتخاب و روی   اولین گزینه پنجره باز شده یعنی Google form کلیک کنید. سپس فرم آماده برایتان ایجاد می شود.

Talentyab- google form 3

شکل 3. صفحه گوگل درایو و گزینه گوگل فرم

کار با این فرم بسیار راحت است. ابتدا به گزینه های اصلی می پردازیم. سه گزینه در بالای فرم (Form Setting) مشاهده می کنید که به ترتیب گزینه های درصد پیشرفت تکمیل، اجازه دادن برای افراد به منظور پاسخ گویی (یک بار یا بیشتر) و نیز ترتیب تصادفی سوالات است. در صفحه 1.1 عنوان فرم خود را مشخص کنید (به عنوان مثال در شکل 4. تلنت یاب) گزینه ها را مشاهده می کنید.

Talentyab- google form 5

شکل 4. صفحه اصلی ایجاد فرم (با مثال تلنت یاب)

پس از تعیین عنوان و اضافه کردن توضیحات در قسمت Form Description می توانید آیتم (Item) اضافه کنید. با کلیک بر روی این گزینه سه ستون برای شما باز می شود. ستون اول متن، متن پاراگراف و نوع پاسخ های سوال (چند گزینه ای، متن) را نشان می دهد. در لایه Advance نیز می توانید به صورت مقیاس و... سوال خود را طرح کنید. قسمت Layout  نیز این اجازه را به شما می دهد که تیتر، عکس، ویدیو یا صفحه های مجزا به فرم خودتان اضافه کنید. به عنوان مثال دوست دارید لوگو یا تصویری را در بالای فرم ایجاد کنید یا برای هر بخش تیتر های جداگانه انتخاب کنید، این لایه کمک تان می کند.

Talentyab- google form 4

شکل 5. طراحی سوال و گزینه ها

با کلیک بر روی آیتم و انتخاب نوع سوال (در این تصویر چند گزینه: Multiple Choice ) انتخاب شده است. شما می توانید سوال خود را در قسمت Question title بنویسید و در قسمت Help text نیز راهنمایی برای آنها تعریف کنید. گزینه Question type نیز به شما کمک می کند تا نوع پاسخ گویی به سوال را مشخص سازید. به عنوان مثال اگر سوالی طرح کرده اید که افراد چند پاسخ را می توانند انتخاب کنند، گزینه Checkbox را انتخاب نمایید. می توانید با گزینه    Go to question based on answer مبنای پاسخ سوال بعدی را نیز مشخص نمایید. قسمت تنظیم پیشرفته نیز سوالات ضروری را می توانید مشخص سازید تا افراد برای تکمیل حتما جواب بدهند. شما می توانید مضمون، قالب و پاسخ های افراد را نیز مشاهده کنید. با استفاده از گزینه Change theme می توانید مضمون و قالب فرم خود را تغییر دهید و یا بر اساس گزینه View live form لینک پرسشنامه را در وب سایت مورد نظرتان بارگذاری کنید. (شکل 4)

در قسمت Response  نیز می توانید پاسخ ها را به صورت آماری مشاهده کنید. می توانید با انتخاب گزینه اول دیگر از پذیرش پاسخ جلوگیری کنید.  در نهایت نیز با گزینه Send form می توانید فرم را با دیگران به اشتراک بگذارید. برای یادگیری بیشتر پیشنهاد می کنیم به صورت عملی خودتان گزینه های بیشتر را امتحان کنید. در هر صورت سعی گردید تا نکات اصلی این ابزار مرور شود. امیدواریم که مورد نظر شما همراهان عزیز تلنت یاب قرار گرفته باشد.

برگرفته از:Google Docs  

 

دیدگاه ها

نظر شما

درباره نویسنده / مترجم

در بخش بلاگ، تلنت یاب به منظور توسعه مهارت های حرفه ای همراهان خود روزانه اقدام به گزینش و تهیه محتوا از بهترین منابع بین المللی مانند مجله و وب سایت دانشکده کسب و کار هاروارد (HBR)، فوربس، اینترپرنر، TED و ... می نماید.