تصاویر دیدنی از محیط های کار حرفه ای دنیا (1): شرکت لنوو Lenovo

فضای کار متمایز باعث تقویت برند کارفرمایی شده و همچنین زمینه ایده های خلاق کارکنان، رضایت و عجین شدن آنها با کار را فراهم می کند. شاید در نگاه اول این مسئله به ذهن متبادر شود که ایجاد چنین محیط هایی پرهزینه و به صورت خاص متعلق به شرکت های بزرگ می باشد، اما بسیاری از شرکت های کوچک، حتی با هزینه های ساده مانند وایت برد، برچسب ها و ابزارهای ساده می توانند محیطی با نشاط و پویایی را ایجاد کنند. در این بین مهم خلق محیط کاری منحصر و متمایز است. به همین خاطر از این پس قصد داریم تا در تلنت یاب مجموعه تصاویر جذابی از محیط های کاری شرکت های برتر دنیا را برای شما همراهان عزیز گردآوری نماییم. اولین شرکتی که در ادامه تصاویر آن را ملاحظه خواهید کرد، شرکت لنوو است.

 

لنوو: با داشتن بیش از 54000 نیروی انسانی و فعالیت در بیش از 160 کشور در سراسر دنیا، در لیست 500 شرکت برتر فورچون (Fortune 500 Company) نیز قرار گرفته است. با این که پیشینه شرکت به دهه 1980 می رسد، اما برند لنوو در سال 2004 با خرید شرکت RMB چین توسط  آی بی ام (IBM) شکل گرفت. تصاویر زیبا و خلاق محیط کاری شرکت لنوو در مکزیک و شهر گوادالاخارا (Guadalajara) را می توانید در ادامه مشاهده کنید:

TalentYab- work-environment-lenovo-1 lenovo-mexico-office-design-3-700x464.01 lenovo-mexico-office-design-4-700x464.01 lenovo-mexico-office-design-5-700x464.01 lenovo-mexico-office-design-6-700x464.01 lenovo-mexico-office-design-7-700x464.01 lenovo-mexico-office-design-8-700x464.01 lenovo-mexico-office-design-9-700x464.01 lenovo-mexico-office-design-10-700x464.01 lenovo-mexico-office-design-11-700x464.01 lenovo-mexico-office-design-12-700x464.01 lenovo-mexico-office-design-13-700x464.01 lenovo-mexico-office-design-14-700x464.01

  

آیا استفاده از این مطلب برای شما مفید بود؟

درباره نویسنده / مترجم

در بخش بلاگ، تلنت یاب به منظور توسعه مهارت های حرفه ای همراهان خود روزانه اقدام به گزینش و تهیه محتوا از بهترین منابع بین المللی مانند مجله و وب سایت دانشکده کسب و کار هاروارد (HBR)، فوربس، اینترپرنر، TED و ... می نماید.


سیر تصمیم گیری در استارت آپ

مقدمه: بریان هالیگان (Brian Halligan) از مدیران ارشد اجرایی شرکت هاب اسپات (HubSpot)  به عنوان جوان ترین کارآفرین سال 2011 انتخاب شده و در سال 2014 و 2015 از نگاه وب سایت گلسدور (Glassdoor) جز بیست و پنج مدیر ارشد اجرایی لقب گرفته است. مولف دو کتاب درس های بازاریابی و بازاریابی محدود، در این مقاله به سیر تصمیم گیری و روند تدریجی آن در استارت آپ می پردازد.

همزمان با نزدیک شدن به ده سالگی شرکت هاب اسپات، به عنوان مدیر ارشد اجرایی بازاریابی و فروش این شرکت نرم افزاری، تصمیم های درست و اشتباه گذشته خود را مرور می کنم. تقریبا سهم برابری میان این دو نوع تصمیم وجود دارد. به این فکر می کنم که فرآیند تصمیم گیری ام، با گذر شرکت از مرحله اولیه استارت آپ به مرحله رشد، نیز تغییر پیدا کرده و رشد داشته است. ارزیابی خودم از تصمیم گیری و ابزارهایی که استفاده می کنم، این کمک را به من می کند تا برخی مشکلات ناخواسته رهبری، تسکین یابند.

تردید برایتان هزینه بر خواهد بود

در فضای استارت آپ، ذهنیت من همیشه در حال تغییر است. بسیاری از تصمیم ها بر اعضای تیم تاثیری نداشته و در نتیجه تردیدی برای تغییر آن ها نداشته ام. ولی زمانی که با تیم بزرگتری در ارتباط هستیم این مورد، مساله برانگیز می شود؛ هر موقع که ذهنیت یا تصمیمم را تغییر دادم، تاثیر آن بر روی هزاران نیروی انسانی بارز بوده و باعث شده تا در به کارگیری فرآیندها و سیستم ها بازنگری داشته باشم. با گذشت زمان، یاد گرفته ام که هزینه تغییر ذهنیت، زمانی که استارت آپ وارد مقیاس بزرگتری می شود ، زیاد خواهد بود.

حق انتخاب هزینه براست!

من فکر میکنم که رفتارهای بد بر روی ذهنیت و تصمیم گیری کلی من تاثیری ندارد. ولی در واقع تاثیر این نوع رفتارها آنی نیست و اثرات پنهانی می گذارد و  این مساله در طول زمان، محسوس می شود. به عنوان مثال، در دوره استارت آپی هاب اسپات، سال ها بحث ما این مساله بود که روی کدام ویژگی های بازار هدف متمرکز شویم. که این ویژگی ها فراتر از متغیرهای جمعیت شناختی و روانشناختی بود که معمولا با بازار هدف ارتباط دارند و معمولا بر نیازهای خاص، نقاط اصلی و فرآیندهای ایده آل فروش و مشتریان توجه می کردند. در هاب اسپات ما دائما بر انواع مدیران بازاریابی در شرکت های متوسط و صاحبان کسب و کارهای کوچک تمرکز داشتیم. در این شرایط من به سرعت تصمیم گیری نمیکردم و عدم تصمیم گیری من به این معنی بود که به تیم های تولید و بازاریابی این فرصت را بدهم که ویژگی های چندگانه را لحاظ کرده و راه حل های مختلفی برای آن پیدا کنند پس تیم بازاریابی و تولید نیز تلاش خود را برای یافتن راه حل مناسب به کار می گرفتند. در نتیجه مشتریان راضی تری داشتیم و نرخ رشد ما به بالاترین سطح می رسید.

با رشد شرکت، یاد گرفته ام که همه ورودی را با دقت در نظر بگیریم و با تیم به بحث سالم بپردازم، زمان بگذارم، تصمیم بگیرم و آن را عملی کنم. اقدام عملی به معنی تصمیم های نهایی هستند. درست مانند این که کشتی خود را وارد آب کنیم و پارو بزنیم و دیگر نقطه برگشتی نباشد. من به تیم خود می گویم که نظرات آنها را قبلا شنیده ام و اگر کسی در میان راه مخالفتی دارد، دیگر متاسفم! ولی آماده عمل (پارو زدن) هستیم. بدترین چیزی که ممکن است اتفاق بیافتد این است که برخی افراد نا امیدانه بحث را ادامه بدهند. کنار آمدن با این موضوع همیشه آسان نیست، اما شما باید تصمیم نهایی را بگیرید و اجازه ندهید این بحث ها از سوی افرادی که از جانب شکست و نا امیدی صحبت می کنند، شدت پیدا کند.

تصمیم های درست در مقابل تصمیم های سریع

در استارت آپ، همه چیز به سرعت به سراغ شما می آید و شما باید سریع واکنش نشان دهید. اگر مدیر باشید و تصمیم اشتباهی بگیرید، باید سریع از این تصمیم برگردید. در مرحله رشد شما این حق انتخاب را دارید:  یا کارها را با سرعت و یا آن ها را به درستی انجام دهید. همیشه باید تعادل وجود داشته باشد، اما در مرحله رشد نیاز دارید بیشتر کارهای درست را انجام دهید تا اینکه به سرعت کارها را انجام دهید. اگر همه کارها را در مرحله رشد اولیه و ارزیابی استارت آپ سریع انجام دهید، به بدهی موقت یا به اصطلاح بدهی فناوری می رسید. (این اصطلاح برای شرکت های غیر-آی تی به کار میرود. به معنای تمایل به ایجاد توسعه توسط راه حل هایی که در کوتاه ترین زمان به نتیجه برسد به جای استفاده از راه حلی که بهترین انتخاب باشد) این بدهی شما را را در مخمصه می اندازد و باید زمانی را برای حل بی نظمی های احتمالی اختصاص دهید. اما چه اتفاقی رخ می دهد اگر این بدهی موقت سر به فلک بکشد؟ توانایی تان را برای مدیریت زمین گیر می کند و همه اعضای تیم را درگیر می کند و مثل سدی که سوراخ شده، همه باید انگشتان خود را برای جلوگیری از نشست آب قرار دهند.

سازش و توافق های از روی حس اجبار را متوقف کنید!

هیچ چیزی مانند سازش های اجباری بدون رضایت کافی، مانع رشد نمی شود. هرچقدر مدیرانی که با آنها کار میکنید قوی تر و دلایل روشن تری داشته باشند شما بیشتر در معرض سازش هایی که رضایت درونی شما را به همراه ندارند قرار میگیرید که در این سازش ها گرایش به محافظه کاری وجود دارد.

روزهای اول شما و شریک تان تصمیم های بزرگ می گیرید. به نظرتان خیلی راحت میتوانید دیگر افرادی که دنیا را مانند شما می بینند و اهل ریسک بوده و شجاعت دارند، متقاعد کنید. ولی وقتی شرکت شما به لحاظ فروش رشد کرده است، افراد زیادی دور میز هستند که بر تصمیم ها اثر دارند. اگر کارتان را به درستی انجام دهید و جذب خوبی داشته باشید، این افراد گروه های متنوعی را شکل خواهند داد که بر اساس تجربه و قدرت فکر جذب شده اند و به احتمال اعتقاد قوی داشته و دیگران را نیز متقاعد خواهند ساخت. مسلما متقاعد کردن افراد با زمینه های مختلف ، سخت تر از متقاعد کردن شریک بنیان گذار شرکت شما است.  وظیفه شما این است که توافق ایجاد کنید، توافق پشت توافق. و قبل از این موضوع بدانید که رقبای شما هم تصمیم های مشابهی می گیرند، محصولات شبیه به شما را تولید می کنند و فرهنگی شبیه به آنها نیز دارید؛ در این حالت شما و رقیبان نتایج متوسطی می گیرید.

به عنوان مدیرارشد اجرایی، وظیفه شماست که تصمیم های درست و نه خیلی فراگیر بگیرید. زمان های زیادی بوده که در هاب اسپات جلسه ها را ترک کرده ام و مدیران ناراحت شده اند. من هم همین احساس را پس از ترک سالن جلسه داشته ام، اما توافق هایی که از عمق وجود نیستند، حس بدی به آدم می دهند. وقتی تصمیم ها گرفته شد، اهمیت زیادی دارد که به طور شفاف با سایر هم تیمی ها ارتباط داشته باشید. نکته کلیدی این است که اصول فرهنگ سالم بحث را داشته باشید و افراد را برای تصمیم گیری کنار هم جمع کنید، چه طرفدار آن باشید، چه مخالف.

سه وظیفه رهبر را مورد توجه قرار دهید

رهبر سه وظیفه دارد که میتوان آن را به مسافرت با اتوبوس تشبیه کرد. اول اینکه رهبر باید مجموعه ای از مسیرهایی که قرار است در مسافرت پیموده شود، در ذهن خود داشته باشد. دوم، نیاز دارد بداند که چه کسی را در طول مسیر سوار کند و یا چه کسی را پیاده، مفهومی که توسط جیم کالینز (Jimm Collins) مشهور شد. افراد داخل اتوبوس باید در طول این مسیر به نحوی هیجان زده شوند و آماده همکاری باهم باشند. ممکن است برخی در طول مسیر پیاده شوند و این طبیعی ست. سوم اینکه رهبر باید مطمئن شود که سوخت کافی برای رسیدن به مقصد دارد.

این تمثیل مسافرت با اتوبوس، دیدگاه اساسی بوده که سعی کردم در هاب اسپات استفاده کنم. اگر شما به این مثال دقت کنید، به شما کمک خواهد کرد تا از مدیریت جزیی نگر (micromanaging) که بسیاری از مدیران به آن گرایش دارند، دوری کنید.

دیدگاه افراد خارج از شرکت را نیز بپذیرید

برخی اوقات باید خود را برای مسیری که شرکت بر اساس پیشفرض ها حرکت می کند، آماده کنید. ممکن است با اتکا به این پیشفرض ها دید شما نسبت به پیش بینی مسیر دچار خطا شود و اشتباه کنید. من از خودم می پرسم، فکر کن که یک مریخی (فرد خارج از شرکت) در اتاقت فرود آمده و با این تصمیم مواجه شده، نظر او چه خواهد بود؟ اغلب و نه همیشه افراد بیرونی را نیز در نظر بگیرید و حتی فردی با دانش صفر و یا بینش معمولی می توان به رسیدن تصمیم صحیح شما کمک کند.

منبع: HBR.org

 

دیدگاه ها

نظر شما

درباره نویسنده / مترجم

در بخش بلاگ، تلنت یاب به منظور توسعه مهارت های حرفه ای همراهان خود روزانه اقدام به گزینش و تهیه محتوا از بهترین منابع بین المللی مانند مجله و وب سایت دانشکده کسب و کار هاروارد (HBR)، فوربس، اینترپرنر، TED و ... می نماید.


تاثیر خلق و خوی (مود) صبحگاهی بر عملکرد طول روز

مقدمه: مود (Mood) یا خلق و خوی صبحگاهی حالت موقت رفتاری و احساسی است که شدت آن کمتر از احساسات (Emotions) بوده و معمولا به خاطر کمبود محرک زمینه ای (Contextual) است. خلق و خوی در نحوه واکنش ما نسبت به ارتباطات، تعامل با همکاران و یا مشتریان، عمکرد شغلی و حتی گفت و گو نیز تاثیر دارد. خانم نانسی روث بارد (Nancy Rothbard) استاد دانشکده کسب و کار وارتون (Wharton) در پنسیلوانیا به نقش خلق و خوی صبحگاهی کارکنان و راه هایی برای تغییر مثبت آن اشاره کرده است.

آیا تاکنون در مورد اتفاقی که ممکن است شب قبل از شروع کار روزانه (روز اول هفته) برای کارکنان­تان رخ دهد، فکر کرده اید؟ گاهی اوقات ممکن است همه ما با حس بدی از خواب بیدار شویم و رسیدن به وضعیت عادی کمی دشوار شود. بعضی اوقات  هم خواب خوبی داشته ایم و با حس خوبی بیدار شده ایم، ولی دقیقا لحظاتی قبل از رفتن به سر کار با فرزند نوجوانمان بحث . جدل میکنیم. (به همین دلیل) توجه به خلق اول صبح کارکنان می تواند مانند بازده مالی باشد.

تحقیقات استاد دانشکده کسب و کار فیشر در دانشگاه اوهایو، خانم استفانی ویلک (Steffanie Wilk) نشان می دهد که این روحیه صبحگاهی بیش از آنچه که فکر میکنید ادامه می یابد و بر روی عمکلرد شغلی تاثیر بسزایی دارد.

ما در تحقیقی با عنوان، "بیدار شدن در وضعیت خوب و یا بد از خواب: شروع روز با خلق و خوی، حوادث کار، تاثیر برکارکنان و عمکرد شغلی" در طول چند هفته به بررسی کارکنان مرکز خدمات مشتری یک شرکت بیمه پرداختیم. در طول روز، بررسی های کوتاه مدت مربوط به این مرکز را انجام داده و وضعیت خلق و روحیه کارکنان را در شروع روز، هنگام تعامل با مشتریان و نیز روحیه آنها پس از تعامل را بررسی کردیم. همچنین از شاخص های عمکرد شرکت برای تحقیق اینکه چطور خلق و خوی این کارکنان با عمکردشان ارتباط دارد، بهره بردیم. به این نتیجه رسیدیم که کارکنان مرکز خدمات مشتری در هر روز، خلق متنوعی دارند، اما کسانی که روز خود را شاد و یا با آرامش شروع می کنند، در طول روز نیز به همان شکل ادامه داده و گرایش به بهبود خلق خود در تعامل با مشتری دارند. بالعکس، بیشتر افرادی که روز خود را با خلق بد آغاز می کنند، نمی توانند شرایط خوبی را ادامه داده و معمولا حس بدی را در پایان روز- حتی پس از تعامل با مشتریان مثبت و خوش رو تجربه می کنند.

بخش جذاب (متناقض) یافته های ما که آن را " Misery loves company" می خوانیم، این است که برخی از کارکنانی که حس بدی در شروع روز داشتند، پس از برخورد آن ها با مشتریانی که خلق مشابهی داشتند، از میزان خلق بدشان کاسته شده. زیرا با در نظر گرفتن این مشتریان به این نتیجه رسیده اند که زندگی شان خیلی وحشتناک نیست.

مهم تر اینکه، به این نتیجه رسیدیم که عملکرد قوی زمانی اثر گذار است که در کیفیت کار و بهره وری محسوس باشد. کارکنانی که دارای خلق و خوی مثبتی هستند، خدمات با کیفیتی را ارائه می دهند. آنها شمرده و رسا با تلفن صحبت می کنند و کمتر تیک های زبانی و یا وقفه در گفت و گو دارند و قواعد زبانی را بهتر رعایت می کنند. کارکنانی که روحیه منفی داشته باشند، تمایل دارند که در کارشان وقفه ایجاد کنند تا با استرس شان مقابله کنند و روز خود را به هر نحوی شده به پایان برسانند!  حال این وقفه های کوچک جمع شده و باعث کاهش بیش از ده درصد بهره وری می شود.

اما مدیران چگونه می توانند  از این یافته ها برای کمک به کارکنان به منظور غلبه بر استرس و بهبود عملکردشان استفاده کنند؟ با اینکه این موضوع دشوار به نظر می رسد، اما غیرممکن نیست که بتوان مانند دکمه بازگشت به کارکنان کمک کرد تا سعی کنند خلق منفی صبحگاهی را تغییر دهند. برای مثال، بهتر است مدیران پیام های روحیه بخش را در زمان صبح بفرستند و یا با جمع کردن اعضای تیم و ایجاد انرژی مثبت، به بهبود وضعیت و نیز ایجاد روحیه مثبت برای شروع روز کاری کمک کنند.

تغذیه روحی افراد و  تقدیر از  موفقیت ها و دستاوردهای کارکنان همواره یکی دیگر از روش های روحیه بخش محسوب می شود. همچنین به عنوان گزینه دیگر، مدیران می توانند زمان کوتاهی در اول صبح مانند گفت و گو پیش از جلسه را با کارکنان داشته باشند تا از آن برای تغییر خلق کارکنان استفاده کنند. علاوه بر این، افراد نیازمند زمانی برای بازیابی روحیه شب قبل از شروع کار هستند. بهتر است مدیران از فرستادن انبوهی از ایمیل ها در شب و غیر از وقت کاری برای کارمندان خودداری کنند حتی اگر قرار است که کارمند صبح به آنها رسیدگی کند. همچنین اگر کارکنان کمی تاخیر داشته باشند، مدارا و تامل در برخورد مدیران با این موضوع به جای واکنش سریع، به گفت و گوی سازنده و روز کاری بهتر کارکنان منجر می شود.

کارکنان،  به نوبه خود ، نیز  بهتر است برای از بین بردن روحیه منفی ناشی از شب قبل قدم هایی بردارند  آنها می توانند  با تغییر مسیر روزانه برای رسیدن به محل کار، گفت و گوی کوتاه با دوستان و یا توقفی برای خوردن قهوه این تغییر را ایجاد کنند و مدیران نیز نباید مانع آنها شوند. در نهایت، بهترین روشی که افراد می توانند انجام دهند، تنفس عمیق قبل از رسیدن به ورودی محل کار و تمرکز بر استفاده حداکثری از روز جدید است.

منبع:

HBR.org

دیدگاه ها

نظر شما

درباره نویسنده / مترجم

در بخش بلاگ، تلنت یاب به منظور توسعه مهارت های حرفه ای همراهان خود روزانه اقدام به گزینش و تهیه محتوا از بهترین منابع بین المللی مانند مجله و وب سایت دانشکده کسب و کار هاروارد (HBR)، فوربس، اینترپرنر، TED و ... می نماید.


گوش دادن موثر(2): عنصر نادیده گرفته شده در سطح رهبری

وقتی لپ تاب خود را می بندم، دقیقا زمانی است که با فرد مقابل میز ارتباط برقرار می کنم. انرژی ایجاد می شود. این نکته درست مثل این است که از طریق زنگ هشدار و آلارمی به ما گفته می شود که باید به صحبت های فرد مقابل توجه کنیم. همچنین متوجه می شویم که با همدیگر در حال گفتگو پیرامون موضوعات مهمی هستیم.

وقتی جلسات پشت سر هم دارم، هدفم ارتباط گیری با افراد است. بنابراین هنگامی که به صورت استراتژیک فضایی را در تقویم کاری خود برای بازخورد به مکالمه با دیگران ایجاد کنم و برای جلسه بعدی نیز آماده باشم، بیشتر می توانم برای حضور نزد دیگران آماده باشم.

وقتی در ابتدای مسیر شغلی خود بودم، در جلسه ای با مدیرم ماجرایی پیش آمد، من درگیر چک کردن وظایف خودم بودم و گفتم: تنها کاری که انجام نداده ام این است که... ، او صحبت های من را قطع کرد و گفت: «همه این کارها انجام شده چطور می توانند به حل مشکل سازمان کمک کند؟» این سوالی بود که تاثیر زیادی روی من گذاشت. مدیر توجه من را برای انجام شدن تمام کارها تغییر داد و به من مساله انجام شدن کارها بدون اینکه به  اولویت های استراتژیک شرکت گره بخورد را یادآور شد. سوال دوم او این بود که «وظایف انجام شده چگونه با هم دیگر تناسب پیدا می کنند؟»

این دو سوال به طور اساسی دیدگاه من را نسبت به کار تغییر دادند. او همان مدیری بود که بیشتر زمانی که به او کارها را تحویل می دادم و چک می کردم، با سر تایید می کرد و لپ تابش باز بود و نیمه به صحبت ها گوش می داد. اما هر زمان که لپ تابش بسته بود و برنامه ای فشرده ای برای جلسه ها نداشت، من موارد بیشتری از کارها را با او چک می کردم. وقتی ارتباط کامل گرفتیم، هر دو به این یادگیری رسیدیم توانسته ایم موارد بیشتری را انجام دهیم.

اخیرا در کنفرانس ویزدام 2 (Wisdom 2) در سانفرانسیکو با ایلین فیشر و کیت کرافورد (Eileen Fisher & Kit Crawford) در این رابطه صحبت کردم. ایلین موسس شرکت ایلین فیشر و کیت نیز صاحبت شرکت کلیف بار (Clif Bar) بود. وقتی از هر دو آنان سبک رهبری شان را پرسیدم، هر دو آن ها جواب یکسانی دادن: از طریق گوش دادن.

ایلین اینگونه پاسخ داد که قبل از شروع کسب و کار هیچ چیزی نمی دانست و تنها با گوش دادن به افراد یادگیری را کسب کرده است. کیت هم به گفته خود سعی کرده تا حتی افرادی که در جلسه ها صحبت نمی کنند را نیز وارد جمع کند و آنها نیز حرف های خود را به اشتراک بگذارند. او از آنها می خواهد که نظر خود را مستقیم بگویند. هر دو آنها از موقعیت های دشواری صحبت کردند نقطه نظرهای ذی نفعان را باید گوش می دادند. سوال هایی که پرسیده شده و آنها باید عمیقا فکر می کردند و به یک نتیجه و تصمیم نهایی می رسیدند. کیت می گوید: هر چه بیشتر به خودمان گوش کنیم، فرصت های زیادی را برای انتخاب داریم. به دیگران گوش دهیم و شجاعت انتخاب تصمیم را داشته باشیم.

اما چگونه می توانیم بیشتر گوش دهیم؟ سه پیشنهاد را می توانید امتحان کنید:

ارتباط چشمی با افراد بگیرید: شری ترکل (Sherry Turkle)  استاد دانشگاه ام آی تی که در زمینه روانشناسی ارتباط آنلاین مطالعات خود را انجام می دهد در کتاب خود با عنوان اصلاح گفت و گو ها (Reclaiming Conversation) می گوید: ما با انتخاب مهمی مواجه می شویم. صرفا کنارگذاشتن موبایل مهم نیست، بلکه استفاده از تمام توجه خودمان در جلسه اهمیت دارد. هدف گفت و گوها برای اصلاح و بهبود ماست. پس گوشی های خود را در جلسات کنار بگذارید و لپ تاب خود را ببندید. می بینید که چه انرژی را با کار کردن در کنار افراد پیدا می کنید.

فضایی را در تقویم خود برای اختصاص زمان طول روز ایجاد کنید: تقویم خود را مدیریت کنید و سعی نکنید تمام طول روز خود را کاملا از جلسات پر کنید. آیا کسی از تیم شما هست که بتواند بجای شما در برخی جلسات شرکت کند؟ آیا هر یک از این جلسات واقعا به یک ساعت زمان نیاز دارد یا سی دقیقه هم کافی است؟ به خود زمانی را برای فکر کردن در طول روز اختصاص دهید، و اگر با کسی صحبت می کنید، تمام توجه خود را به او معطوف کنید.

سوالات بیشتری بپرسید: زمانی که همکار و یا کارکنان شما توصیه ای دارند، اطمینان حاصل کنید که کامل وضعیت را متوجه شده اید. بنابراین قبل از پاسخ، سوال بپرسید. مشخص کنید که نیازشان چیست- در واقع این کار معمولا اعتبار دادن به تفکراتشان است به گونه ای که در مسیر صحیح قرار بگیرند.

اگر واقعا به کسی گوش دهیم، متوجه می شویم که او به هدایت و دیدگاه های ما نیاز دارد اما واقعیت این است که متاسفانه نمی توانیم حتی دستگاه های دیجیتال خود را خاموش کنیم و آن را کنار بگذاریم. ما در توییتر به عنوان شبکه اجتماعی با ارائه پلتفرمی، افراد را به یکدیگر وصل می کنیم و اطلاعات در سطح جهانی به اشتراک گذاشته می شود. اما علی رغم این موضوع، تلاش می کنیم تا زمانی را برای گفت و گوهای رو در رو اختصاص دهیم و برای اینکار پافشاری می کنیم. حتی در دنیایی که محدودیت ندارد و ارتباط فوری شکل می گیرد، قدرتمند ترین حالت ارتباط، این است که دو نفر به صحبت های یکدیگر گوش دهند.

منبع: HBR.org

دیدگاه ها

نظر شما

درباره نویسنده / مترجم

در بخش بلاگ، تلنت یاب به منظور توسعه مهارت های حرفه ای همراهان خود روزانه اقدام به گزینش و تهیه محتوا از بهترین منابع بین المللی مانند مجله و وب سایت دانشکده کسب و کار هاروارد (HBR)، فوربس، اینترپرنر، TED و ... می نماید.


برند کارفرمایی: کلید جذب بهترین استعداد ها

اهمیت برند کارفرمایی برای مدیران سازمان و یا حداقل برای مدیران منابع انسانی پوشیده نیست. اما گرایش به ایجاد برند کارفرمایی تا چه اندازه مورد توجه سازمان های ما قرار می گیرد؟ رهبران و مدیران ایرانی تا چه اندازه این موضوع را برای تسهیل جذابیت سازمانی جدی می گیرند؟ و بسیاری از سوال های دیگر که در ذهن کارجویان، متقاضیان شغلی، افرادی که می خواهند در سازمانی دیگر رشد حرفه ای خود را دنبال کنند و یا دانشجویانی که آرزوی یافتن موقعیت شغلی را در سازمانی خاص دنبال می کنند، وجود دارد.

اهمیت برند کارفرمایی به اندازه ای است که حتی آکادمی برند کارفرمایی نیز وجود دارد. یونیورسام (Universum) یکی از شرکت هایی است که مزیت رقابتی خود را ارائه راه حل و مشاوره به شرکت ها در جهت تقویت برند کارفرمایی آنها می داند. به زعم کریس براون مدیر خدمات راه حل های استعداد لینکداین (Linkedin Talent Solution)، دواطلبان شغلی با نرخ رو به افزایش، فرصت ها و موقعیت های شغلی سازمان ها را از طریق کانال های شغلی (وب سایت ها، شبکه های اجتماعی) دنبال می کنند و این موضوع دسترسی آنها را به این موقعیت ها  تسهیل می کند. او در ادامه توضیح می دهد که شرکت ها باید از این نکته اطمینان حاصل کنند که در میان سایر شرکت ها برند کارفرمایی خود را شکل داده و کنترل آن را در دست خود داشته باشند. بر خلاف نسل های گذشته که انگیزه شغلی شان بیشتر با پرداخت آخر ماه شکل می گرفت، نسل های امروزی دوست دارند تا شرکت ها ارزش های مشترک را به اشتراک بگذارند. کارفرمایان به درک این نکته رسیده اند که باید ارزش های مشترک خود را با دنیای بیرونی به اشتراک بگذارند و در نتیجه بهترین استعداد ها را به سوی خود جذب کنند.

بر اساس گزارش جامعه مدیریت منابع انسانی (SHRM.org)، مدیران منابع انسانی که به درک رابطه میان برند کارفرمایی و جذب استعداد رسیده اند، از این موضوع شگفت زده می شوند که سرمایه گذاری در برند کارفرمایی حتی در شاخص های درونی شرکت مانند عجین شدن شغلی و نرخ خروج از خدمت نیز تاثیر مثبت دارد. طبق نیل کوستا (Neil Costa ) برند کارفرمایی صرفا یک نشانه و یا لوگو و یا صفحه از سازمان نیست، بلکه واکنش احساسی افراد نسبت به ایده کار در شرکت شماست. ضرورت نمایش ویترین شرکت به دواطلبان بالقوه، بدیهی به نظر می رسد، اما باید بتوانید از طریق سیستم مناسبی با کارکنان آینده تان ارتباط برقرار کنید. در واقع زمانی که شاخص های اصلی برند کارفرمایی خود را برای تلنت های بالقوه تعریف کرده اید، نوبت آن است که رسانه ارتباطی خود با آنها را مشخص سازید. در کل، برند کارفرمایی به طراحی، پیاده سازی، ارزیابی روش و به ابتکارهای منابع انسانی نیاز دارد. برای مثال اگر قصد دارید تا استعدادهای شغلی را به بهترین شکل جذب کنید، منطقی به نظر می رسد تا میزان تاییدیه و شایستگی های افراد را مورد بررسی قرار دهید.

عجین شدن شغلی نیز با برند کارفرمایی رابطه دارد. عجین شدن شغلی طبق نظر مک فرسون (MacPherson) به صورت مجموعه ای از شاخص هایی مانند «تمایل به انتخاب سازمان، حس غرور نسبت به سازمان، احساس آینده، قصد به ماندن و میزانی که فرد برای تلاش اضافه انگیخته می شود، تعریف می شود.». برند کارفرمایی نیز با میزان تمایل و اشتیاق به سازمان و حس غرور رابطه نزدیکی دارد.

بعد دیگر تاثیر مثبت برند کارفرمایی، تجربه متقاضی شغلی است. تحقیقات CEB در سال 2010 نشان می دهد که 49 درصد متقاضیانی که تقاضای نا موفق داشتند، تاثیر منفی را بر شرکت می گذارند. و یک پنجم این متقاضیان حتی خرید یا استفاده از خدمات شرکت مورد نظر را هم قطع کرده اند. پس مساله مهم این است که برند کارفرمایی حتی بر نرخ مصرف کننده یا مشتریان سازمانی نیز تاثیر دارد!

بنابراین، اگر کارفرمایان و مصاحبه گران شغلی در برند کارفرمایی نا موفق باشند، کل عمکرد سازمان را به نوعی تحت تاثیر قرار می دهند.

روند استخدام جهانی از نگاه لینکداین آمارهای جالبی را نشان می دهد. برند کارفرمایی اولویت اول شرکت هاست. شرکت ها سرمایه گذاری های قابل توجهی را در برند کارفرمایی انجام می دهند که این سرمایه گذاری عمدتا از طریق بستر حرفه ای شغلی و یا شبکه های اجتماعی است. این نمودار اهمیت برند کارفرمایی را نشان می دهند.

برند کارفرمایی چه اندازه برای سازمان ها ارزشمند است

رنگ آبی: برند کارفرمایی اولویت اصلی سازمان ماست.

رنگ سبز: ما استراتژی فعال برند کارفرمایی را تعریف کرده ایم.

رنگ قرمز: نسبت به سال گذشته سرمایه گذاری بیشتری در برند کارفرمایی صرف کرده ایم.

این روند نشان می دهد که شبکه های حرفه ای شغلی نسبت به سایر ابزارها، رشد صعودی را تجربه می کند. برندکارفرمایی تنها بخش مدیریت منابع انسانی  را درگیر نمی کند، بلکه براساس این گزارش، بخش بازاریابی شرکت ها نیز در این زمینه فعالیت دارند. رابطه موثر و قوی با بازاریابی کلید تعالی برند کارفرمایی می تواند باشد. 47 درصد از شرکت ها اعلام کرده اند که برندکارفرمایی خود را از طریق بازاریابی انجام می دهند. برند کارفرمایی هزینه نیست، بلکه سرمایه گذاری منطقی هر سازمان (دولتی یا خصوصی) محسوب می شود که نرخ بازگشت به سرمایه آن نیز قابل محاسبه است.

منابع:

SHRM.org

Linkedin- Talent Solution

Onrec.com

Universumglobal

دیدگاه ها

نظر شما

درباره نویسنده / مترجم

در بخش بلاگ، تلنت یاب به منظور توسعه مهارت های حرفه ای همراهان خود روزانه اقدام به گزینش و تهیه محتوا از بهترین منابع بین المللی مانند مجله و وب سایت دانشکده کسب و کار هاروارد (HBR)، فوربس، اینترپرنر، TED و ... می نماید.


تصاویر دیدنی از محیط های کار حرفه ای دنیا (10): مک آفی McAfee

شرکت مک آفی به انگلیسی McAfee یک شرکت در زمینه امنیت کامپیوتر است که در سال 1987 بنا نهاده شده است. آنتی ویروس مکافی مهمترین محصول این شرکت می باشد. مکافی سکوریتی سوئیت نیز یکی دیگر از محصولات شرکت مک آفی که هم ضد ویروس، هم فایروال و هم ضد اسپای ور است. در ادامه تصاویری دیدنی از محیط کار این شرکت برای شما همراهان خوب تلنت یاب گردآوری شده است. 

 

دیدگاه ها

نظر شما

درباره نویسنده / مترجم

در بخش بلاگ، تلنت یاب به منظور توسعه مهارت های حرفه ای همراهان خود روزانه اقدام به گزینش و تهیه محتوا از بهترین منابع بین المللی مانند مجله و وب سایت دانشکده کسب و کار هاروارد (HBR)، فوربس، اینترپرنر، TED و ... می نماید.